MENU
Menu

Techmag VIDEO: Najdesivejšia horská dráha: Nestraší rýchlosťou, ale niečím celkom iným

Horské dráhy sa zväčša spoliehajú na rýchlosť a prudké zmeny smeru, aby vzrušili a vydesili pasažierov vo vozíkoch. V japonskom meste Okajama však stavili na pravý opak. Horská dráha, kde ľudia poháňajú vozíky šliapaním do pedálov, je desivá práve preto, aká je pomalá.

VIDEO: Najdesivejšia horská dráha: Nestraší rýchlosťou, ale niečím celkom iným
Volá sa SkyCycle a stojí v zábavnom parku na úbočí zeleného kopca nad Okajamou. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o absolútne najpomalšiu horskú dráhu na svete, keďže na nej treba šliapať do pedálov. Nemá prudké stúpania ani klesania a predsa sa ľuďom vo vozíkoch zrýchľuje tep a v tele majú zrazu oveľa viac adrenalínu.

VIDEO: Nehoda na horskej dráhe: O život mohlo prísť 60 ľudí

A pritom sa zdá, že SkyCycle je vhodná aj pre tých, ktorí sa boja bežných horských dráh. Romantická jazda, poviete si. Problém nastane v okamihu, keď sa ocitnete vo veľkej výške v chatrnom vozíku a uvedomíte si, že od pádu vás delí len bezpečnostný pás a viera, že prevádzkovatelia horskej dráhy dbajú na bezpečnosť.

Horská dráha smrti: zabíja jediná jazda

Vozík na SkyCycle nie je v podstate ničím iným než tandemovým bicyklom a nevyzerá najpevnejšie. So železnou konštrukciou je spojený len štyrmi kolieskami na dvoch koľajničkách a odvážlivci, ktorí chcú jazdu absolvovať osamote, sú po celý čas naklonení na jednu stranu. A keď si predstavíte, že na úbočí kopca často veje pomerne silný vietor, je predstava jazdy ešte desivejšia. Pod vami nie je žiadna bezpečnostná sieť, pád znamená istú smrť.

VIDEO: Najdesivejšia horská dráha: Nestraší rýchlosťou, ale niečím celkom iným
Táto horská dráha zaznamenala mimoriadnu popularitu pred pár rokmi, keď bola konštrukcia tesne pred natieraním. Na mnohých miestach bola farba olúpaná, inde zasa prekvitala hrdza. Prekvapivo však práve jej žalostný stav prilákal návštevníkov dychtiacich po adrenalíne.

Zvrátené podujatia, na ktorých sa ľudia v minulosti bavili

Jazda trvá len tri minúty, ale mnohí návštevníci priznávajú, že sa to javí ako hodina. Na vlastnej koži si tak overujú, že tvrdenia Alberta Einsteina o relativite času sú založené na pravde. Slávny fyzik totiž kedysi povedal: „Ak muž sedí pri peknej žene, hodina sa zdá ako minúta. Ak sedí minútu na horúcej peci, zdá sa to ako hodina. To je relativita." Na SkyCycle sa však očividne aj sedenie pri peknej žene javí ako hodina. Odmenou za strach je aspoň parádny výhľad.

Video z jazdy nájdete pod článkom.

Autor: Noel
Foto: Youtube

DISKUSIA
12.9. 2019 19:00
Diskusia