MENU
Menu

Techmag VIDEO: Mrazivé zábery: Robot nafilmoval vnútro reaktora vo Fukušime

Štyri roky po katastrofe, ktorá postihla japonskú jadrovú elektráreň Fukušima, sa špeciálne skonštruovanému robotovi podarilo dostať dovnútra jedného z reaktorov. Nanešťastie sa asi po troch hodinách pokazil, napriek tomu sa mu však podarilo zachytiť jedinečné zábery.

VIDEO: Mrazivé zábery: Robot nafilmoval vnútro reaktora vo Fukušime
Cieľom projektu bolo zistiť presné hodnoty radiácie v reaktore číslo jedna, ako aj rozsah jeho poškodenia. Vedci dúfajú, že sa im v budúcnosti podarí nájsť spôsob, ako nebezpečný obsah odstrániť.

Aby sa robot vôbec dovnútra reaktora dostal, museli ho navrhnúť tak, aby dokázal prejsť len desať centimetrov širokou rúrou. Čísla, ktoré vidíte v pravom dolnom rohu obrazovky, znamenajú hodnotu absorbovanej radiácie za hodinu. V jednom momente na robota pôsobilo až 24,9 sieverta (jednotka dávkového ekvivalentu ionizujúceho žiarenia). Ak by bol takémuto žiareniu vystavený človek, zomrel by v priebehu 60 minút.

Robot mal fungovať najmenej desať hodín, bohužiaľ sa z neznámych dôvodov pokazil už po troch. Konštruktéri v súčasnosti analyzujú príčiny tohto zlyhania, aby mohli na budúci rok pokus zopakovať s novým, dokonalejším robotom.

Autor: Noel
Foto: YouTube

DISKUSIA
18.4. 2015 8:00
Diskusia