Väčšina bežných zámkov neodolá zlodejovi, ktorý ide s náradím na istotu. Výskumníci z Durhamskej univerzity vo Veľkej Británii a Fraunhoferského inštitútu v Nemecku preto chceli vyvinúť materiál, ktorý by zlodejom odolal. Projekt sa im vydaril a vznikol revolučný syntetický materiál s názvom Proteus. A zrejme vás prekvapí, že sa neinšpirovali diamantmi, ale grapefruitmi a nerozbitnou mušľou istého druhu ustríc.

Proteus pozostáva z keramických bublín naplnených oxidom hlinitým, pričom priestor medzi bublinami je vyplnený hliníkom. Vzniká tak akási kovová pena, ktorá prenáša silu vyvíjanú rezným náradím na samotné náradie. „Je to ako rezať želatínu naplnenú nugetmi,“ uvádza sa v článku, ktorý zverejnili výskumníci. „Cez želatínu sa prerežete, ale keď narazíte na nugety, celý materiál začne vibrovať a zničí rezný kotúč alebo vrták.“

Vedci sú presvedčení, že Proteus nájde využitie napríklad pri výrobe zámkov na bicykle, ochranných odevov či dokonca ľahkých brnení pre ozbrojené zložky. To, ako ničí kotúče, si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.