MENU
Menu

Techmag VIDEO: Dôchodca preplával Atlantik v sude, pomohol aj vedcom

Väčšina ľudí si chce užiť dôchodok v pokoji. 72-ročný Jean-Jacques Savin je však iný. Bývalý vojenský výsadkár a pilot potreboval svoj život naplniť dobrodružstvom, a tak sa vydal na nezvyčajnú cestu. Postavil si obrovský oranžový sud a predsavzal si, že v ňom prepláva Atlantický oceán.

VIDEO: Dôchodca preplával Atlantik v sude, pomohol aj vedcom
Savina inšpiroval jeho krajan Alain Bombard, ktorý v roku 1952 preplával Atlantik v záchrannom člne. Výpravy týchto dvoch mužov sa však diametrálne líšia. Zatiaľ čo Bombard sa plavil v malej bárke bez strechy, kuchyne či postele s bezpečnostnými pásmi, Savin cestoval v oveľa väčšom pohodlí. Dôchodca sa tiež nemusel živiť planktónom či surovými rybami. Vzal si so sebou dostatok zásob a dokonca aj dve fľaše vína. Biele si otvoril na Nový rok, červené o pár dní neskôr pri príležitosti 72. narodenín.

FOTO: Podmorské múzeum v Cancúne: Pozrite sa, ako by vyzeralo zatopené mesto

Savinov jasne oranžový sud mal na dĺžku niečo cez tri metre a bol 2,5 metra široký. Dôchodca si ho nechal postaviť špecialistami a vyzdobil ho nálepkami sponzorov.

Na cestu sa vydal v decembri 2018 z Kanárskych ostrovov. O pár dní neskôr prostredníctvom satelitného telefónu informoval: „Všetko ide skvele. Mám dobrý ponor a rýchlosť asi dva až tri kilometre za hodinu."

FOTO: Morské príšery? Známy ruský rybár ukázal ďalšie úlovky

Zvonku sud nevyzeral nijak zvláštne, jeho interiér však bol v porovnaní s Bombardovým člnom luxusný. Dokonca by sa dalo povedať, že bol krajší, než majú mnohí študenti na slovenských internátoch. Sud mal dokonca v podlahe presklený otvor, cez ktorý mohol Savin sledovať život v mori. Stravu si spestroval chytaním rýb, ktoré si mohol uvariť v kuchynke.

Dôchodca sa obával najmä toho, či sud vydrží nielen nápor vĺn, ale aj prípadné útoky kosatiek. Našťastie sa jeho cesta trvajúca 128 dní zaobišla bez vážnejších incidentov. Len občas sa nevyspal, keď bol oceán príliš búrlivý.

VIDEO: Dôchodca preplával Atlantik v sude, pomohol aj vedcom
Jeho plavba mala význam aj pred vedcov. Savin totiž počas nej hádzal do mora signalizačné zariadenia, ktoré majú pomôcť vedcom pomôcť mapovať morské prúdy. Hoci dúfal, že svoju cestu ukončí na niektorom z ostrovov v Karibiku, ktorý má za sebou dejiny späté aj s Francúzskom, nestalo sa tak. 6. mája napokon pristál pri holandskom ostrove Sint Eustatius. Na breh vytiahli sud pomocou žeriavu.

Úkryty pre stroskotancov zachraňovali životy. Viete, kde ležia?

Tým sa však skončila len jedna časť jeho výpravy. Savin sa totiž podujal aj na lekárske testy, ktoré majú skúmať, ako sa na ľudskom tele podpísala dlhodobá samotka a život na mori.

DISKUSIA
22.5. 2019 12:00
Diskusia