Prichádza éra, v ktorej bežný človek už nebude môcť veriť ani vlastným očiam. Čínska firma totiž vypustila do sveta aplikáciu, vďaka ktorej môže nahradiť cudziu tvár svojou. Ale pozor: nie na fotografii, ale vo videu.

VIDEO: Deepfake aplikácia z vás spraví celebritu. A môže vám zničiť život

Aplikácia s názvom Zao, ktorú poháňa umelá inteligencia, sa v internetovom obchode App Store určenom pre zariadenia od firmy Apple objavila koncom augusta. V priebehu jediného dňa sa stala najsťahovanejšou aplikáciou a človek hneď vidí, prečo je to tak. Umelá inteligencia je vďaka jedinej fotke používateľa schopná nahradiť tváre hercov vi filmoch. V recenziách sa jeden muž pochválil, že stačilo len osem sekúnd, aby sa stal Leonardom DiCapriom v Titanicu.

VIDEO: Čína odhalila moderátora s umelou inteligenciou. Odlíšite ho od človeka?

Technológia „deepfake", ktorá zahŕňa aj podvodné videá, je už dlhšiu dobu kontroverzná práve vďaka tomu, ako ľahko dokáže zmiesť milióny ľudí. Nikdy však nebola taká dostupná ako práve teraz vďaka aplikácii Zao.

Zoznámte sa, toto je Norman. Prvý psychopat, ktorého stvorili ľudia

Vypustiť do sveta video konzervatívneho politika, ktorý si užíva sex s mužom, už onedlho nebude žiadny problém. Videí s deepfake súložením kolujú po internete stovky. Rovnako tak nebude zložité umiestniť do role hajlujúceho muža liberálneho politika. Umelá inteligencia v budúcnosti dokáže poriadne zamiešať karty a niet divu, že to vyvoláva obavy.

VIDEO: Deepfake aplikácia z vás spraví celebritu. A môže vám zničiť život

Reálne a najväčšie obavy momentálne vyvolávala Zao tým, že zmluva, s ktorou musí človek pred používaním aplikácie súhlasiť, dávala vývojárom práva na zber biometrických údajov. Trvalo niekoľko dní, kým firma podmienky zmluvy zmenila, za ten čas si ale Zao stiahli milióny ľudí.

Programátorka vzkriesila mŕtveho priateľa, je z neho počítačový program

U čínskej verejnosti vyvolával obavy aj fakt, že zmena tváre môže oklamať nielen ľudí, ale i stroje. Milióny Číňanov využívajú platformu Alipay, ktorá umožňuje platiť tak, že sa človek usmeje do prednej kamery telefónu. Vďaka aplikácii Zao by však bolo teoreticky možné tento algoritmus podviesť. Čínsky gigant Alibaba, ktorý platformu prevádzkuje, síce tvrdí, že niečo podobné nie je možné, ale obavy tu sú.

Obavy vyslovili dokonca aj čínske štátne médiá, ktoré hovorili o „potenciálnom ohrození národnej bezpečnosti".

Čínska umelá inteligencia sa vyvíja míľovými skokmi a dôkazom toho je aj aplikácia Zao na tvorbu deepfake videí. Otázkou je, či ju v budúcnosti ľudia budú schopní ukočírovať.

Autor: Noel
Foto: Youtube