Závody na spracovanie odpadu zväčša nie sú turistickými atrakciami, ale v Kodani to neplatí. V snahe stať sa prvým uhlíkovo neutrálnym mestom na svete vyrástla v dánskej metropole spaľovňa, ktorá nemá obdobu. Nielenže je CopenHill schopná ekologickým spôsobom premeniť ročne 440-tisíc ton odpadu na energiu, ale ponúka aj miesto na vyžitie pre všetkých outdoorových nadšencov.

Keďže najvyšší „vrch“ Dánska meria 170 metrov, CopenHill ocenia v zime všetci lyžiari najmä teraz, keď bude cestovanie do lyžiarskych stredísk v iných krajinách značne obmedzené či dokonca celkom zrušené. Zalyžovať si tak budú môcť aspoň na obrovskom umelom svahu. V lete zasa strecha poslúži ako zelená turistická trasa, na ktorej konci sa človek môže tešiť na krásny výhľad. Rozprestrie sa po ním totiž celá Kodaň. A mimochodom, na stene tejto budovy sa nachádza tiež najvyššia umelá lezecká stena na svete.

CopenHill bol v roku 2002 len ambicióznym architektonickým projektom vtedy ešte neznámeho štúdia PLOT. To navrhovalo, aby na streche najväčšieho obchodného centra v Kodani vznikol umelý svah. Myšlienka sa síce nikdy nepremenila na skutočnosť, ale inšpirovala aspoň tvorcov tejto spaľovne.

Desať rokov potom, ako štúdio PLOT predostrelo túto myšlienku, ju firma Bjarke Ingels Group zrealizovala. A to v ešte veľkolepejšom meradle. Jedna vec je vytvoriť umelý svah na streche obchodného domu, iná spraviť to na spaľovni odpadu.

CopenHill skolaudovali ešte v roku 2019 a budova sa rýchlo stala jednou z dominánt Kodane. Je najvyššou stavbou v meste a zároveň najčistejším a najväčším závodom na výrobu energie spaľovaním odpadu na svete.