MENU
Menu

Techmag VIDEO: Čierna diera roztrhala hviezdu na kusy, spravila z nej "špagety"

Minulý rok astronómovia pozorovali explóziu, ktorá bola biliónkrát jasnejšia než Slnko. Označili ju za „vôbec najjasnejšiu supernovu, akú sa kedy podarilo pozorovať". Ako sa však ukázalo, vôbec nešlo o supernovu.

VIDEO: Čierna diera roztrhala hviezdu na kusy, spravila z nej
Záblesk bol výsledkom činnosti supermasívnej čiernej diery. Tá trhala na kusy hviezdu, ktorá sa k nej nanešťastie dostala príliš blízko. Lídrom tímu vedcov, ktorí s touto teóriou prišli, je Giorgos Leloudas z Wiezmannovho vedeckého inštitútu v Izraeli.

„Centrum záblesku sme pozorovali desať mesiacov a dospeli sme k záveru, že nemohlo ísť ani o výnimočne jasnú supernovu. Núka sa teda jediné vysvetlenie, a tým je rýchlo rotujúca supermasívna čierna diera, ktorá zničila hviezdu," tvrdí.

Obrovská gravitačná sila čiernej diery, ktorá sa nachádza v strede vzdialenej galaxie, hviezdu doslova roztrhla na kusy. Podobnú udalosť sa podarilo doposiaľ pozorovať len desaťkrát. Nastáva, ak sa teleso dostane za takzvaný horizont udalostí čiernej diery, teda hranicu, odkiaľ už nemôže jej gravitačnej sile uniknúť. Slapové sily potom spôsobia špagetizáciu, proces, počas ktorého sa objekty naťahujú a pripomínajú špagety.

Záblesk spôsobili práve takéto natiahnuté kusy hviezdy, ktoré do seba navzájom narážali a unikalo z nich teplo. Fakt, že nešlo o supernovu, potvrdzuje aj malá hmotnosť hviezdy, ktorej osud by bol v prípade, ak by sa nepriblížila k čiernej diere, celkom iný. Simuláciu toho, ako celý proces prebiehal, nájdete vo videu pod článkom.

Autor: Noel
Foto: ESO

DISKUSIA
24.12. 2016 6:00
Diskusia