MENU
Menu
Baiae

Techmag VIDEO Baiae: Skutočná rímska Atlantída je kúsok od Neapola

Na severozápadnom pobreží Neapolského zálivu sa kedysi nachádzalo mesto, ktoré by sme dnes nazvali dovolenkovým rezortom. Navštevovali ho skutočné celebrity: Július Cézar, Nero i Caligula boli pravidelnými návštevníkmi tamojších termálnych prameňov. Dnes je z mesta Baiae doslova Atlantída.

Termálne pramene boli pre mocných antického Ríma len zámienkou. Hlavnou atrakciou v Baiae boli totiž ženy, víno a pláže. Ako napísal rímsky učenec Marcus Terentius Varro: „V meste sú nezadané ženy spoločným majetkom, starí muži sa správajú ako mladí chlapci a mladí chlapci sa neraz správajú ako mladé dievčatá.“ Iní o Baiae písali ako o hniezde „nemravnosti a skazenosti“. Mesto tak bolo každopádne preslávené hedonizmom, čosi ako dnešné Las Vegas.

Dnes je väčšina z neho pod morskou hladinou. Nie, domy hýriacich Rimanov nezrazil do mora žiadny Jupiter ani Mars. Na vine je tá istá seizmická aktivita, vďaka ktorej prenikali na povrch termálne vody. To, čo z Baiae urobilo metropolu zábavy, ho zároveň aj pochovalo. Celá pláň, na ktorej mesto ležalo, klesla o šesť metrov počas takzvaného bradseizmického procesu, keď sa vyprázdnila obrovská podzemná zásobáreň magmy. Stalo sa tak v 16. storočí, už vtedy však bolo mesto len tieňom svojej antickej veľkoleposti.
Baiae pôvodne vzniklo ako prístav a luxusný rezort sa z neho stal, až keď končila republika a vznikalo cisárstvo. Práve cisári, ktorí tu mali svoje vily, priťahovali do mesta rímskych boháčov.

Lokalita sa tiež spája s niektorými dôležitými udalosťami z rímskych dejín. Nero tu nechal zavraždiť svoju matku Agrippinu, a to priamo vo vile, ktorú jej dal postaviť. Zomrel tu cisár Hadrián a Caligula tu dal postaviť svoj slávny pontónový most, ktorý spájal Baiae s Pozzuoli. Vraví sa tiež, že pred Cézarovou smrťou tu istý čas strávila aj Kleopatra.

Koniec slávnej éry prišiel s pádom Západorímskej ríše a nájazdmi barbarov. Mesto sa síce ešte chvíľu udržalo, ale nájazdy moslimských pirátov v 8. storočí ho prakticky definitívne pochovali. Seizmická aktivita v 16. storočí bola definitívnou bodkou za jeho existenciou.

 

Dnes môžete Baiae obdivovať v podmorskom archeologickom parku. Voda je tu číra, stačí vám potápačský výstroj. Uvidíte dláždené cesty, krásne vily, sochy i kúpeľné komplexy. Steny budov sa síce zrútili, ale pôdorysy jednotlivých miestností sú dobre viditeľné. Jednoducho dokonalá Atlantída.