Každý, kto kedy išiel po diaľnici, to zažil. Premávka najprv spomalí a potom úplne zastane. O pár minút sa opäť rozbehne a ľudia hľadajú príčinu, prečo sa tak stalo. Nevidia však žiadne práce na ceste ani dopravnú nehodu. Čudujú sa, a pritom zažili pomerne bežný jav: fantómovú zápchu.

VIDEO: Ako vzniká fantómová dopravná zápcha? Na vine je vždy šofér
Stačí, aby hustota vozidiel na diaľnici prekročila medzný bod. Keď potom jedno auto mierne zabrzdí, to za ním zabrzdí o niečo viac, aby doň zozadu nenabúralo. Nasleduje reťazová reakcia, navyše silnejúca až do bodu, keď jedno auto úplne zastane. Vlna potom putuje ďalej proti smeru premávky. Pod článkom nájdete video z experimentu, ktorý natočila televízia BBC.

FOTO: Hlúpe, či geniálne? Pozrite sa, ako sa dá ušetriť pri oprave auta

Príčinou vzniku fantómových zápch je teda brzdenie. Brzdí zväčša šofér, ktorý ide maximálnou povolenou rýchlosťou (alebo vyššou) a musí šliapnuť na brzdový pedál, keď sa v jeho pruhu zrazu zjaví auto. Pritom by stačilo, keby spomalil skôr a iba ubral plyn. Aj to však šance na vznik fantómovej zápchy iba zníži a celkom ich neeliminuje. Jediný spôsob, ako tento druh zápch úplne odstrániť, je vyradenie ľudského faktora z dopravy a nasadenie autonómnych vozidiel.

Autor: Liam
Foto: Shutterstock