MENU
Menu

Techmag VIDEO: Ako Sovieti uhasili tri roky trvajúci požiar jadrovou bombou

Začiatok 60-tych rokov 20. storočia sa niesol v znamení zápasu medzi dvomi jadrovými superveľmocami. USA i ZSSR sa v tom čase snažili využiť ohromnú energiu, ktorá sa uvoľní pri výbuchu atómovej bomby, na niečo užitočné. Plány sa rôznili.

VIDEO: Ako Sovieti uhasili tri roky trvajúci požiar jadrovou bombou
USA uvažovali nad vybombardovaním ďalšieho prieplavu cez Panamskú šiju, umelého prístaviska na Aljaške, zrovnávaním hôr so zemou či inými projektami, pri ktorých by bolo potrebné premiestniť obrovské množstvo zeminy. Počas Operácie Radlica (Plowshare) dokonca vykonali niekoľko testov v Nevadskej púšti, po ktorých dodnes ostali pamiatky v podobe kráterov.

Muž pochoval pod zem 42 autobusov, dôvod je jediný

ZSSR vykonával v rámci projektu Nukleárne explózie pre národnú ekonomiku" ešte intenzívnejšie testy. Výbuchmi menších jadrových bômb chceli Sovieti napríklad pátrať po ložiskách ropy, vytvoriť obrovské podzemné priestory pre skladovanie zemného plynu, drviť rudu v povrchových baniach, kopať kanály či stavať priehrady. Pri jednom z experimentov bohužiaľ kontaminovali rádioaktivitou husto osídlené územie v blízkosti Volgy. Pri ďalšom zasa úspešne vybudovali vodnú nádrž, ktorá existuje dodnes. Je však rádioaktívna. Jedného dňa však prišla možnosť využiť jadrové bomby užitočným spôsobom.

V roku 1963 začalo horieť ropné pole Urtabulak v južnom Uzbekistane. V hĺbke 2400 metrov zlyhal systém na kontrolu tlaku a z piatich vrtov začala striekať ropa a zemný plyn. Následne vznikol požiar a ZSSR denne prichádzal o 12 miliónov kubických metrov zemného plynu.

FOTO: Testovanie atomoviek: Skúmalo sa aj pôsobenie radiácie na ľudí

Všetky konvenčné metódy hasenia požiaru rad za radom zlyhávali celé tri roky. Potom sa vláda obrátila so žiadosťou o pomoc na jadrových fyzikov a geológov. Tí vypočítali, že výbuch bomby o sile 30 kiloton (približne dvojnásobok sily bomby, ktorá vybuchla nad Hirošimou) v hĺbke šesť kilometrov vo vzdialenosti 25 až metrov od pôvodného vrtu bude mať dostatočnú silu, aby zničil potrubie, ktorým sa privádzala ropa a zemný plyn na povrch a zároveň roztavila horninu a premenila ju na sklo.

Jadrové monštrum, ktoré sa Sovieti báli použiť

Na jeseň 1966 Sovieti vo vzdialenosti 35 metrov od horiaceho vrtu vyvŕtali približne 40 centimetrov širokú dieru s hĺbkou šesť kilometrov. Spustili do nej bombu, vrt zaliali betónom a stisli tlačidlo na detonáciu (nemuseli do diery posielať Bruca Willisa). O 23 sekúnd neskôr plamene po 1064 dňoch uhasli.

VIDEO: Ako Sovieti uhasili tri roky trvajúci požiar jadrovou bombou
Išlo o prvý prípad v dejinách, kedy bol jadrový výbuch úspešne použitý na uhasenie požiaru ropného vrtu a nebol posledný.

O niekoľko mesiacov rovnakým spôsobom za použitia explózie bomby so silou 47 kiloton v hĺbke 2440 metrov uhasili požiar ropného poľa Pamuk. V máji 1972 uhasili ropné pole Majskij v strednej Ázii, v júli toho istého roku zasa na Ukrajine. K poslednému podobnému haseniu došlo v roku 1981 na ložisku plynu Kumžinskij na severnom pobreží európskeho Ruska. Ten však bol neúspešný, pretože sa presne nevedelo, v akej hĺbke došlo k prerušeniu potrubia.

V roku 1989 sa ZSSR a ďalšie krajiny zaviazali k nepoužívaniu jadrových zbraní na akékoľvek účely a hasenie ropných vrtov týmto spôsobom skončilo.

DISKUSIA
26.9. 2018 12:00
Diskusia