Galeóna Nuestra Señora de las Maravillas s váhou 808 ton sa v roku 1656 plavila zo Španielska do dnešnej Kolumbie, aby vyzdvihla náklad striebra. Chybou navigátora sa ale zrazila s inou španielskou loďou a narazila na koralový útes. Pri nehode zahynulo 600 až 650 ľudí. Dnes, o viac než tri storočia neskôr, sú v dôsledku morských prúdov trosky rozptýlené po 13 kilometroch morského dna.
Historici dnes zvyknú túto galeónu označovať za jednu z plávajúcich španielskych pokladníc a tak niet divu, že veľkú časť z jej nákladu v priebehu stáročí rozkradli. Odhaduje sa, že zmizlo 3,5 milióna predmetov.
V snahe zachrániť to, čo z cenného nákladu ostalo, sa dal dokopy medzinárodný tím podmorských archeológov, ktorý z morského dna približne 70 kilometrov od pobrežia Bahám artefakty vyzdvihuje a katalogizuje.
Nuestra Señora de las Maravillas je neoddeliteľnou súčasťou námornej histórie Bahám. Jej vrak má za sebou nepeknú históriu, parazitovali na ňom Španieli, Angličania, Francúzi, Holanďania, Američania i samotní ostrovania. Mnohé z jej pokladov tak ostanú zrejme navždy stratené.
To však neplatí pre predmety, ktoré v posledných dvoch rokoch vytiahli spod mora archeológovia združení v organizácii AllenX. Tým sa dokonca podarilo vyloviť aj posledné zvyšky samotnej lode. Medzi ďalšie predmety patria osobné veci námorníkov a dôstojníkov ako porcelánové taniere, perlový prsteň, fľaše od vína a štyri prívesky rytierov svätojakubského rádu.
Zrejme najpôsobivejším nálezom sú však zlaté a strieborné mince, smaragdy, ametysty a vyše 30-kilogramová strieborná tehla. Vedci momentálne celý náklad analyzujú a snažia sa o jednotlivých položkách dozvedieť čo možno najviac. Následne sa ich úlovok stane súčasťou Bahamského námorného múzea, ktoré v meste Freeport otvorilo brány návštevníkom 8. augusta 2022.