MENU
Menu

Techmag Veža, ktorá sa živí smogom: Zachráni mestá pred otráveným vzduchom?

Znečistené ovzdušie trápi čím ďalej tým viac miest po celom svete. Len niektoré sa s ním snažia aktívne bojovať napríklad tým, že do centier zakazujú vstup rôznym typom automobilov. Autá sú však len jednou zložkou problému, ktorý ročne pripraví o život osem miliónov ľudí. A pomôcť má okrem iného aj veža, ktorá sa živí smogom.

Veža, ktorá sa živí smogom: Zachráni mestá pred otráveným vzduchom?
Foto: Twitter/Biomitech
Mexický startup s názvom BiomiTech motivovala k vyriešeniu problému so znečisteným ovzduším kritická situácia v hlavnom meste krajiny Mexico City. Výskumníci z viacerých oblastí spojili sily a výsledkom je veža, ktorá má byť schopná čistiť vzduch rovnako efektívne ako 368 živých stromov. Na súťaži 2018 Pollution Expo v anglickom Birminghame s ňou získali prvé miesto v kategórii „Inovácie" a zdá sa, že skutočne funguje. A ako vlastne?

Pár, ktorý vysadil les. Dvojica vrátila život stovkám hektárov pôdy

Veža s názvom BioUrban má tvar stromu a využíva filtračný systém na báze mikrorias. Tie absorbujú znečistený vzduch a naopak produkujú čistý. Výskumníci sa inšpirovali, ako inak, prírodou. BioUrban totiž pracuje na princípe fotosyntézy, „vdychuje" škodlivé látky ako oxid uhoľnatý či oxidy dusíka a „vydychuje" kyslík.

Veža, ktorá sa živí smogom: Zachráni mestá pred otráveným vzduchom?
Foto: Twitter/Biomitech
Jedna veža má byť ročne schopná zhltnúť vyše 13 miliónov metrov kubických čistého vzduchu. Ten pritom filtruje s takmer stopercentnou účinnosťou, neodstráni len 0,3 percenta škodlivín.

Zvieratá, ktoré sú nevyhnutné pre existenciu človeka. Keď vyhynú, zmiznú aj ľudia

Husto zaľudnené mestá zúfalo bojujú so znečisteným ovzduším a už nemajú čas na to, aby nechali čistenie na bežné stromy. Trvá dlho, kým vyrastú do potrebnej výšky, a keby sa v mestách začali vo veľkom sadiť ihneď, bude trvať roky, kým budú plniť svoju úlohu na sto percent, Do tej doby ich môže naradiť práve BioUrban.

Vojna proti vrabcom: Konflikt, ktorý zabil milióny ľudí

Na týchto vežiach zaujme aj fakt, že sú absolútne bezodpadové. Stačí ich teda umiestniť do ulíc a profitovať z ich prítomnosti. Už teraz stoja v niekoľkých mestách v Mexiku, Kolumbii a Paname a ďalšie zrejme čoskoro pribudnú. Sme zvedaví, či budú naozaj fungovať.

DISKUSIA
25.9. 2019 12:00
Diskusia