MENU
Menu

Techmag Do vesmíru ako Soviet, späť ako Rus: Kozmonaut, ktorý videl rozpad ZSSR z obežnej dráhy

Koncom jari 1991 sa sovietski kozmonauti Sergej Krikalev a Anatolij Arcebarskij spoločne s prvou britskou astronautkou Helen Sharmanovou vydali na vesmírnu stanicu Mir. Krikalev vtedy určite netušil, že sa stane jediným človekom, ktorý sa z vesmíru vráti ako občan iného štátu.

Do vesmíru ako Soviet, späť ako Rus: Kozmonaut, ktorý videl rozpad ZSSR z obežnej dráhy
Krikalev a Arcebarskij mali vystriedať posádku Mir-u, zatiaľ čo úlohou Sharmanovej bolo podniknúť niekoľko experimentov. Britka opustila vesmírnu stanicu osem dní po prílete spolu s mužmi, ktorých striedali Sovieti. Arcebarskij sa vrátil na Zem o päť mesiacov neskôr a nechal Krikaleva vo vesmíre. Skúsený kozmonaut si však z dlhého pobytu vo vesmíre ťažkú hlavu nerobil. Na Mir-e sa ocitol už pred dvomi rokmi, vtedy tu strávil 152 dní. Nemohol vedieť, že tento pobyt bude podstatne dlhší.

Čo by sa stalo s človekom vo vesmíre bez skafandra?

Krikalev sa staral o prevádzku stanice a občas ju aj opustil, aby vykonal potrebné opravy na vonkajšom plášti. Zatiaľ čo vo výške 300 kilometrov bol relatívny pokoj, na Zemi sa diali veľké veci. Sovietsky zväz sa zmietal v politických nepokojoch, neúspešný pokus o prevrat v auguste 1991 otriasol celým štátom a napokon viedol k jeho rozpadu.

Vesmírny program bol zrazu ohrozený. Kozmodróm Bajkonur, z ktorého Sovieti vysielali rakety do vesmíru, zrazu patril Kazachstanu, ktorý sa postupne osamstatňoval. Ten si za jeho používanie pýtal od Moskvy nemalé čiastky. Sovietska ekonomika sa však borila s obrovskými problémami a vesmírny program začal byť luxusom. Napokon sa ho však podarilo zachrániť, Sovieti začali predávať cesty do vesmíru iným krajinám. Rakúšania zaplatili sedem miliónov dolárov za miesto pre astronauta na rakete Sojuz a Japonci až 12 miliónov dolárov, aby mohli do vesmíru vyslať reportéra.

Chceli ste byť astronautom? Takto by vyzeral váš život

Kazachstan si za odpustenie jedného poplatku vydupal možnosť vyslať do vesmíru svojho prvého kozmonauta. Ani on, ani Rakúšan, však nemali výcvik, aby mohli vystriedať Krikaleva a Arcebarského. Krikalev napokon súhlasil, že ostane na vesmírnej stanici, kým bude treba, zatiaľ čo jeho kolega sa môže vrátiť na Zem.

Krikalev udržiaval kontakt s manželkou, ktorá pracovala v kontrolnom centre vesmírneho výskumu. Raz týždenne sa s ňou rozprával cez vysielačku. Najmä ona ho informovala o politickej situácii v ZSSR, no aj o rodinných existenčných problémoch. Hodnota rubľa klesala a kozmonautov mesačný plat v hodnote 500 rubľov stačil ledva na to, aby jeho manželka a deti prežili.

Čo by sa stalo, ak by sme vypli gravitáciu?

Kozmonaut situáciu zvládal s obdivuhodným nadhľadom. Nepanikáril ani vtedy, keď mu dochádzali zásoby a nákladná raketa bola v nedohľadne.

Do vesmíru ako Soviet, späť ako Rus: Kozmonaut, ktorý videl rozpad ZSSR z obežnej dráhy
Napokon sa 25. marca po 311 dňoch na obežnej dráhe vrátil na Zem. Už nebol Sovietom, ale Rusom. Svoju krajinu nespoznával. Z komunistickej superveľmoci sa stal štát, ktorý bojoval o existenciu. Dokonca ani jeho rodné mesto sa už nevolalo Leningrad, ale Petrohrad. Z modulu, ktorý ho dopravil na Zem, sa dostával s pomocou druhých. Bol bledý a spotený, triasol sa. Zabalili ho do kožušiny a ktosi mu podal horúci čaj. Jeho zdravotné problémy však boli len dočasné a o dva roky neskôr sa do vesmíru pozrel opäť. Tentokrát na palube amerického raketoplánu. Bolo to prvýkrát, keď Rus a Američan leteli do kozmu spoločne.

Krikalev v roku 2007 odišiel z aktívnej služby. Na konte mal viac než 800 dní strávených vo vesmíre a je v poradí tretím človekom, ktorý v kozme strávil najviac času.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
9.3. 2019 13:00
Diskusia