Keď sa povie automat, každému napadne niečo iné – automat na kávu, nápoje, cukríky, hračky, hudbu, cigarety, kondómy až po automaty „výherné“, ktoré dokážu človeka pripraviť nielen o peniaze, ale aj rodinu. Automaty sú s nami už 2 tisícročia!

Vek automatov

Prvý mechanický automat na mince pochádza zo starovekého Grécka, kde ho v prvom storočí nášho letopočtu vymyslel grécky matematik Heron Alexandrijský. Do automatu sa vhodila minca, za ktorú človek dostal určité množstvo vody. Automat fungoval na princípe vodorovnej mechanickej páky, ktorá po dopade mince na určitú dobu uvoľnila otvor na dne nádoby.

Novodobé automaty začali svoju históriu písať v Nemecku na konci 19. storočia. Známy nemecký výrobca čokolády Ludwig Stollwerck uviedol už v roku 1888 na trh automat – volal sa Rhenania, z ktorého po vhodení mince vypadli čokoládové guličky alebo bonbóny. U ľudí mal automat veľký úspech, a tak sa z Nemecka rozšíril do okolitých štátov, a tiež do USA.

Automaty zaplavili svet
Nápadom sa medze nekladú, a vedeli to aj výrobcovia automatov, ktorí doslova chŕlili automaty od výmyslu sveta. Niektoré boli viac ako humorné, a teraz by boli zaradené do kategórie najväčšie hlúposti. Ako inak by ste ohodnotili napríklad automat, ktorý vás po vhodení mince vyfackoval?

Na vlakových nástupištiach stáli zase automaty, ktoré s pripravenými papierovými vreckovkami vyprevádzali cestujúcich. A mesto Hannover malo zase automat, ktorý dokázal röntgenovými lúčmi presvietiť svaly, kožu, papier, či drevo. Takéto atrakcie ľudia v minulosti vyhľadávali, a mali veľký úspech. Dnes by si ich nikto ani nevšimol.

Na začiatku 20. storočia boli najpopulárnejšie výherné automaty, v ktorých sa dalo niečo vyhrať (peniaze zatiaľ nie). Automat „na pivo“ fungoval na presnosti každého hráča. Ak sa štyrmi mincami trafil do štyroch pripravených pohárikov, tak sa na každom poháriku objavilo písmeno. Hráč tak mohol vytvoriť slovo bier – pivo. Ak sa to niekomu podarilo, dostal pivo „zdarma“. Podobných výherných automatov bolo po celom Nemecku množstvo, a majitelia podnikov si len mädlili ruky nad zaujímavými ziskami.

Automaty, ktoré vydržali až do súčasnosti
Patria sem hlavne hudobné automaty, ktoré hudbou vytvárali neopakovateľnú atmosféru v kaviarňach, reštauráciach a baroch. Značky ako Kalliope, Symphonion alebo Kometa patrili medzi tie vychýrenejšie. Najkvalitnejšie si však mohli dovoliť naozaj len zámožní majitelia reštaurácii, pretože hudobné automaty od firmy Polyphon alebo Poppers Bianca, mali cenu až  18 tisíc zlatých mariek. (Už za 5 tisíc ste si v tej dobe postavili menší dom).

Najdrahšie vyrobeným hudobným automatom bol pravdepodobne Elite-Tanzorchester od firmy Weber, ktorý v roku 1919 kúpil indický maharadža za 55 tisíc zlatých mariek. Nacisti však potom v Nemecku zakázali výrobu všetkých automatov, a tak sa vývoj a výroba presunula do USA.

Práve v USA prišli s nápadom vyrobiť výherný automat na peniaze, ktorý je dnes síce najrozšírenejší, ale aj najviac zatracovaný. Základom automatu boli tri otáčajúce sa valce s rozličnými symbolmi. Cieľom hry bolo zastaviť valce tak, aby vznikla výherná kombinácia symbolov. Princíp hry je dnes známy každému.

Prvý najznámejší a najslávnejší hrací automat sa objavil v roku 1910 v Chicagu, a volal sa Mills Liberty Bell. Potom sa s hracími automatmi roztrhlo vrece. Hráči v ňom videli ľahký zárobok, no prevádzkovatelia automatov tiež. A tak dnes na nás hracie automaty pozerajú takmer z každého okna baru, reštaurácie alebo hostinca. Ten kto dnes ťahá za kratší koniec, vedia všetci, no niektorí hráči to zjavne ešte nepochopili.

Rôznych automatov je dnes vo svete neuveriteľné množstvo, a ľudia si už zvykli na ich prítomnosť vo svojom okolí. Najvyhľadávanejšie určite vždy zostanú hlavne tie na kávu, nápoje alebo cigarety. Automaty sa tak stali súčasťou nás ľudí.