MENU
Menu

Techmag Vedci odhalili tisíce rokov starú múmiu. Pozrite sa, ako vyzerá

Vedeli ste, že najťažší na skúmaní múmie je proces otvárania sarkofágu, v ktorom ležala? Pár dní dozadu o tom netušili ani vedci z múzea v Chicagu. Rakva, v ktorej 2 500 rokov stará múmia 14-ročného chlapca ležala, sa totiž nechcela otvoriť. Nakoniec sa však poddala a odhalila svoje tajomstvá. Aké? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Vedci odhalili tisíce rokov starú múmiu. Pozrite sa, ako vyzerá
Múzeum má mumifikované pozostatky človeka k dispozícii od roku 1920. Až doteraz však boli ukryté nielen v sarkofágu, ale aj v trezore. Nedávno sa však vedci rozhodli, že sa odhalená múmia stane súčasťou výstavy venovanej egyptskej histórii a sami sebe tak prichystali náročnú úlohu: otvoriť sarkofág tak, aby telo ostalo nepoškodené.

Prežil meditujúci mních svoju vlastnú smrť?

Celý proces sa odohrával v laboratóriu za prísnych bezpečnostných opatrení. Rukavice a špeciálne náradie boli samozrejmosťou, rovnako ako aj presná kontrola vlhkosti vzduchu v miestnosti. Nič nesmelo spôsobiť kontamináciu tohto vzácneho artefaktu.

FOTO: Desivé talianske múmie: Ako vznikli?

Keď napokon veko nadvihli, vydýchli si úľavou. O určitom poškodení múmie vedeli vopred, pretože im ho ukázali zábery zachytené pomocou CT skenovania, žiadne ďalšie znehodnotenie však nespôsobili.

Žmurkajúca múmia: Čo je za tajomným úkazom v katakombách?

Po odhalení múmie sa archeológom naskytol zaujímavý pohľad. S určitosťou napríklad dokázali určiť, že ide o Minirdisa, syna jedného z egyptských kňazov, ktorému bolo predurčené kráčať v otcových šľapajách. Než ale dospel do veku, keď sa mohol sám stať kňazom, zomrel. Jeho telo pochovali so všetkými poctami.

Teraz vedcov čaká stabilizácia tela, jeho prenos do chránenej presklenej truhlice a následný prevoz do Prírodovedného múzea v Los Angeles. Fotografie z odhaľovania múmie nájdete v našej galérii.

DISKUSIA
29.6. 2017 19:00
Diskusia