MENU
Menu
Ľudia.

Techmag Vedci objavili univerzálne zákony: Platia v každom ľudskom spoločenstve

Vedcov už stáročia trápi otázka, či sú morálne zásady získané, alebo sa s nimi človek rodí. Profesor Oliver Curry z Oxfordu sa na túto problematiku zameral tiež a počas sedemročného výskumu zistil, že isté morálne zákonitosti zdieľajú všetky ľudské komunity. Zákonitostí je presne sedem.

Morálka podľa Curryho uľahčuje spoluprácu. „Ľudia na celom svete čelia veľmi podobným spoločenským problémom, a tak využívajú aj takmer totožné pravidlá, aby ich riešili," tvrdí antropológ.

„Je jedno, v akej komunite sa nachádzate, ale sedem pravidiel by ste jednoducho mali dodržiavať."Curry preskúmal morálne zásady 60 spoločenstiev a prišiel na to, že nasledujúcich sedem je univerzálnych a platia všade:

1. Rešpektuj majetok iných
2. Pomáhaj svojej skupine
3. Oplácaj láskavosti
4. Buď odvážny
5. Podrob sa nadriadeným
6. Spravodlivo rozdeľuj zdroje
7. Pomáhaj svojej rodine

Curry a jeho tím analyzovali sedem druhov kooperatívneho správania a zistili, že ich komunity naprieč celým svetom považujú za morálne správne. Antropológ však pripúšťa, že ide len o zoznam, a nie o rebríček.

To znamená, že niektoré spoločenstvá napríklad kladú dôraz skôr na submisivitu voči nadriadeným, zatiaľ čo u iných je táto až na poslednom mieste. Rovnako je to s ostatnými šiestimi pravidlami.

„Prekvapilo ma, že naše zistenia vlastne vôbec neboli prekvapujúce," myslí si Curry. „Skôr som očakával, že naďabíme na viac bizarných morálnych pravidiel, to sa však nepotvrdilo."

Ak by ste teda navštívili akýkoľvek národ či dokonca len domorodý kmeň, môžete si byť istý, že zdieľa podobné hodnoty ako komunita, v ktorej ste vyrástli. Horšie je, že v prípade rôznych agresívnych domorodcov nemusíte mať čas na to, aby ste si to overili v praxi.