MENU
Menu
a

Techmag Veci, ktoré nikdy neriešte cez „textovky". Môže sa to škaredo vypomstiť

Je to pohodlné, rýchle i jednoduché, ale rozhodne nie vždy aj šťastné riešenie. Posielanie textoviek je obľúbené preto, že neruší tak ako hovory a okamžite ste s druhým človekom v spojení. Lákavá možnosť má však aj svoje limity. A niektoré veci sa rozhodne neoplatí riešiť cez správy.

Bez emócií je to ľahšie
Zakryť si tvár do dlaní a strčiť hlavu do piesku. Červenať sa v súkromí a potichu. To všetko umožňuje komunikácia cez textové správy. Chýbajú totiž emócie tváre, gest a dokonca aj hlasu. Emotikony pritom len naznačia citové rozpoloženie, ale nie sú jeho náhradou. No a k niektorým veciam je potrebné, aby sme sa postavili ako chlapi, nie ako pštros.

Rozchod
Je to pohodlné, pravda? Žiadne slzy, žiadny krik, ale čo chlapská zodpovednosť? Je tu ešte jedna vec, na ktorú upozorňujú psychológovia: „Nikdy neviete, kde a pričom osobu správa zastihne.“ Nečakaná krutá správa sa tak môže stať rozbuškou na neočakávané chovanie. Od amoku až po totálne emocionálne zrútenie. No a to by ste nechceli mať na svedomí. Preto je lepšie vážne veci o láske hovoriť osobne a v bezpečnom prostredí.

Ospravedlnenie
Keď niekomu napíšete ospravedlnenie prostredníctvom správ, je to jednoduché. Neosobné, dokonca pri tom môžete pokojne pozerať film, pojedať čipsy a nič sa vás nejako osobne nedotkne. Môžete mať ospravedlňujúce správy dokonca predefinované v telefóne. Lenže tak ich ocení aj druhá strana. Môže sa preto stať, že ospravedlnenie nebude vôbec prijaté a vy sa už spoliehate, že je zažehnané. Potom vás môžu dôsledky nepríjemne prekvapiť.

Vážne debaty
Máte pred sebou dlhú cestu a rozhodli ste sa s niekým otvoriť vážnu tému cez správy? Chyba. Skôr, ako prídete k riešeniu, sa s veľkou pravdepodobnosťou pohádate. Psychológovia tvrdia: „Textové správy sú príliš krátke na hľadanie riešení.“ Správy využívajte na rýchle zážitky, informácie, ak sa chcete s niečím podeliť. No nikdy cez ne neriešte závažné problémy. Aj keby ste boli odhodlaný ťukať do mobilu celé litánie. Pretože takáto komunikácia skôr či neskôr vedie do slepej uličky. Nepomôžete si, iba si priťažíte.

Zlé správy
Dobré správy môžete oznamovať aj cez správy, pretože nimi akurát pripravíte človeka na radostné chvíle, keď mu ich poviete aj osobne, alebo ich osobne aj prežijete. Pri zlých správach je to iné. Predstavujú vhodenie druhého do ľadovej vody. Nejde o postupné otužovanie, ale chvíľkový šok môže spôsobiť vážne problémy. A to by ste druhej strane rozhodne spôsobiť nechceli. Hoci sa zlé správy prostredníctvom textoviek oznamujú ľahšie, ťažšie sa prijímajú. Myslite na to, ak budete mať prst na tlačidle odoslať.