MENU
Menu

Techmag Veci, ktoré dokážu len potkany: V mnohom sú lepšie ako ľudia

Ľudí pri predstave potkana strasie. Slabšie povahy jeho podobizeň vytočí do hysterického výkriku. A pritom by sme si mali stretnutie s týmto tvorom užiť. Pozdraviť ho a s úctou sledovať, pretože to, čo dokáže, je ďaleko za hranicami schopností človeka, údajného pána tvorstva.

Veci, ktoré dokážu len potkany: V mnohom sú lepšie ako ľudia
Vedia sa učiť rýchlejšie ako ľudia
V roku 2014 sa realizoval experiment, pri ktorom dospelé potkany pri vôni mäty dostali zásah elektrickým prúdom. Následne veľmi rýchlo pochopili, že tento zápach znamená bolesť a utekali pred ním. Zaujímavé však bolo, že mláďatá takto vyškolených potkanov dokázali pochopiť bolestivý účinok mäty do troch dní. Nepotrebovali sa učiť na vlastných chybách ako my ľudia.

Na univerzite chytili megahlodavca. Vážil neuveriteľných...

Hľadajú bomby
Deväť mesiacov trvá vyškolenie jedného potkana, ale následne dokáže vyhľadávať skryté bomby, výbušniny a míny, a to podľa čuchu. Aj také, ktoré sú hlboko v zemi. Okamžite ako sa dostane nad mínu, začne škrabkať o zem. Navyše sú extrémne rýchle. Oblasť, ktorú by pomocou detektorov človek čistil tri dni, potkan hravo vyčistí za pol hodinu a má fajront. Pritom žiadny potkan neurčí mínu zle a žiadnemu neodstrelí nohy.

Odhalia TBC
Choroba je niekedy ťažko identifikovateľná hlavne u malých detí. Teda ak sa na veci pozrieme z medicínskeho pohľadu. V roku 2016 však lekári v Mozambiku použili na identifikáciu TBC potkany. Hlodavce ovoňali vzorky a dokázali spoľahlivejšie identifikovať TBC u detí a ich úspešnosť bola o 40 percent vyššia ako pri klasickej medicíne. Preto sa možno v blízkej budúcnosti môže stať, že lekár bude mať okrem stetoskopu vo vrecku plášťa aj šikovného potkana.

„Krysí králi" - nevysvetliteľný fenomén vo zvieracej ríši

Majú empatiu
Toto sa potkanom prisudzuje od roku 2011, kedy vedci prišli na to, že ak bol jeden potkan uväznený, súcitili s ním a nakoniec sa ho pokúsili vyslobodiť. Pritom ignorovali prázdne kóje alebo tie, v ktorých boli atrapy potkanov. Vedeli teda prenášať medzi sebou emocionálne väzby a dokázali cítiť, že druhý potkan nechce byť zatvorený. Empatiu a súcit tak môžu mať niektoré potkany zdá sa rozvinutejšie ako mnohí ľudia.

Potkan Highlander - najbláznivejšie fakty o potkanoch

Vedia používať internet
Pomocou internetu prepojili vedci potkanov v Severnej Karolíne a Brazílii. Mali na hlavách elektródy a prostredníctvom internetu si mohli navzájom prenášať nové skúsenosti. Zaujímavé bolo, že pri hrách si prenášali potkany mozgové signály na diaľku a dokázali meniť svoju mozgovú aktivitu. Dokázali si prenášať informácie na druhý koniec sveta a zdieľali tak vedomosti, ktoré inak nemali ako poznať. Potkaní mozog tak zdá sa dokáže komunikovať aj na diaľku. Možno efektívnejšie ako ten ľudský.

DISKUSIA
1.2. 2019 10:00
Diskusia