MENU
Menu

Techmag Veci, ktoré bežne poznáte a pritom neexistujú. To nie je Matrix, ale život

Život je plný úžasných vecí, ktoré neexistujú. Pretože obraz o svete okolo nás a dokonca aj o nás samých, je formovaný len našim uhlom pohľadu, ale k objektívnej skutočnosti sveta ako takého sa nedostaneme ani náhodou. A niekedy aj to, o čom si myslíme, že je pevným bodom v našom živote, vlastne ani neexistuje. Máme dôkazy.

Veci, ktoré bežne poznáte a pritom neexistujú. To nie je Matrix, ale život
Čas
Nie je skutočný. To, že slnko vyjde a zapadne je len prirodzený beh vesmíru, ale pojem vstávať na siedmu vesmír nepozná. Je to umelý konštrukt, ktorý sme si stanovili sami. Síce nám pomáha v organizácii, ale aj z fyzikálneho hľadiska robí čas vedcom poriadne problémy. No a potom tu máme ešte budhistov, ktorí svorne tvrdia, že minulosť a budúcnosť je len konštrukt našej mysle. Pre svet existuje iba jedna časová jednotka tu a teraz.

Odpadková katastrofa: Plastové obaly sú aj 11 kilometrov pod morom

Preľudnenie
Skutočne nehrozí. Na to, aby sa sme preľudnila planétu by bolo potrebných desiatky miliárd ľudí. Až vtedy by sa mohlo uvažovať o tom, či množstvo ľudí skutočne nemôže preťažiť planétu alebo dokonca rozvrátiť pomer medzi tým, koľko nás je a koľko potrebujeme konzumovať. V súčasnom svete preľudnenie skutočne neexistuje. Ide iba o zlé rozdelenie majetku a zdrojov. Niekde je ich príliš málo a niekde prebytok s plytvaním. Preľudnenie však dnes nie je skutočným ohrozením.

Nulová gravitácia
Ani po opustení planéty Zem, nie je možné zažiť skutočný stav absolútnej straty gravitácie. Pretože hoci pominie tá najsilnejšia, ktorá nás vťahuje na zem, tak ostáva pôsobiť gravitácia Mesiaca, Slnka, dokonca aj veľké telesá ako raketoplány sa vyznačujú istou úrovňou gravitácie. Existuje možnosť nulovej gravitácie možno v čiernej diere, ale to zatiaľ neoveril nikto.

Nástupca plastových fliaš sa začína používať aj v praxi

Subjektívna realita
Skúste prejsť do dišputy so ženou ohľadne farieb na šatách. Nezhodnete sa. A tak to bude aj v iných veciach a nielen so ženou. To, ako vnímate svet a považujete svoj pohľad za niečo, čo je nemenné a isté, neexistuje. Vaša subjektívna realita neexistuje v skutočnosti, iba vo vašej hlave. Pretože to, čo vnímate vy ako dané, iný vníma úplne inak. A nehovoriac o tom, kde ostane subjektívna skúsenosť, ak by sme porovnávali svet napríklad tak, ako ho vníma pes alebo hmyz. Subjektívna skúsenosť, je tak len vašim sebaklamom o svete.

DISKUSIA
29.5. 2019 12:00
Diskusia