MENU
Menu
Grónska múmia.

Techmag Úžasne zachované múmie z Grónska: Ostalo im aj jedlo v žalúdkoch

Keď v roku 1972 našli výskumníci v jaskyni v grónskej lokalite Qilaktisoq osem tiel, mysleli si, že ich tu Inuiti pochovali iba nedávno. Neskôr svoj názor zmenili. Išlo o jedny z najzachovalejších múmii, aké sa kedy našli. Dokonca sa zachovali aj zvyšky jedla, ktoré „múmie“ jedli pred smrťou.

Koža, nechty, vlasy a dokonca aj obočia: to všetko sa zachovalo na telách dvoch detí a šiestich dospelých. Stali sa známymi ako múmie z Qilaktisoq podľa opustenej inuitskej osady, ktorá sa nachádzala neďaleko miesta ich posledného odpočinku. S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o obyčajných rybárov a ich mumifikácia bola čisto dielom náhody. Podnebie ich v podstate zamrazilo, a to tak dobre, že vedci mohli skúmať ich orgány a dokonca videli tetovania. Možno najšokujúcejší bol ale fakt, že najmladšiu z múmii, ktorá mala v čase smrti len šesť mesiacov, pochovali zaživa.

Telá našli bratia Hans a Jokum Grønvoldovci, ktorí boli práve na love tetrovov. Múmie boli vo vzpriamenej polohe a oddelené zvieracími kožušinami. Všetky telá boli oblečené, Inuiti totiž veria, že v posmrtnom živote ich čaká lov.

Z ôsmich tiel bolo najlepšie zachované to novorodencovo. Vedci to pripísali práve najmenším rozmerom, zamrzlo totiž rýchlejšie než telá dospelých. Spolu s mŕtvolami tu objavili aj 78 ďalších kusov oblečenia, zväčša vyrobeného zo sobov a tuleňov.

Archeológom sa podarilo zistiť, že tri dospelé telá patrili sestrám a s nimi pochovali ich deti. Jedno, to najmladšie, bolo pochované zaživa. Inuiti kedysi verili, že matka a dieťa majú byť pochované spoločne, aby si užívali posmrtný život. Ďalšie dve dospelé telá patrili taktiež príbuzným, tretie s nimi nebolo pokrvne spriaznené a zrejme išlo o manželku.

Čo sa veda dozvedela?
Rodinu pochovali okolo roku 1475, teda približne 500 rokov potom, ako sa Inuti usadili v Qilaktisoq. Nevie sa, ako dotyční zomreli, príčinou smrti mohli byť obličkové kamene, nádory či dokonca zápcha. V pľúcach im našli veľké množstvo sadzí, ktoré Inuiti vdychovali pri používaní lámp na báze tulenieho tuku. Tiež sa podarilo zistiť prítomnosť obrovského množstva ploštíc, a to dokonca aj v črevách mŕtvol. Inuiti ich zrejme skonzumovali bez toho, aby o tom vedeli. Inak ale jedli najmä mäso cicavcov a rýb, rastliny len výnimočne.

Ožarovanie ultrafialovým svetlom tiež ukázalo, že na čelách, obočiach i bradách všetkých žien sa nachádzali tetovania. Tie sa kreslili pomocou živice a ihly.

Múmie z Qilaktisoq ponúkli vedcom jedinečný pohľad do života tohto kmeňa v dávnych časoch. Inšpirovali tiež k ďalšiemu pátraniu po iných múmiách.