MENU
Menu

Techmag Úžasné nedotknuté miesta, ktoré ešte človek nepreskúmal

Ak si myslíte, že v ére počítačov, lietadiel a dronov máme Zem preskúmanú od A po Z, mýlite sa. Dodnes na planéte existuje mnoho neprebádaných oblastí, ktoré ukrývajú drahocenné poklady fauny a flóry. Dôvodom nie je nekompetentnosť vedcov a prieskumníkov. Mnohé miesta ostávajú nedotknuté kvôli politickým konfliktom, drsnému podnebiu, nedostatku financií a desiatkam ďalších dôvodov.

Úžasné nedotknuté miesta, ktoré ešte človek nepreskúmal
Jaskyne Meghalaya v Indii(Foto: Wiki/Biospeologist)
India je obrovská krajina s rôznorodým ekosystémom. Napriek tomu, že má i husto obývané oblasti, mnohé regióny sú prázdne a nepreskúmané. Ide najmä o severovýchod krajiny, ktorý bol vždy odrezaný od zvyšku Indie kvôli geografickej polohe.

FOTO: Španielske Benátky: Mesto postavené v bažinách je rajom pre námorníkov

Najúchvatnejším miestom sú záhadné jaskyne v štáte Meghalaya, ktoré patria medzi najväčšie jaskynné systémy na svete. Krem Puri, najdlhšiu pieskovcovú jaskyňu na svete s dĺžkou okolo 24 kilometrov, objavili až v roku 2016. A to je stále iba špička ľadovca. Podľa miestnych odborníkov sme ešte ďaleko od zmapovania celej jaskynnej siete Meghalaya.

Úžasné nedotknuté miesta, ktoré ešte človek nepreskúmal
Mount Lico, Mozambik (Foto: Google Maps)
Afrika dnes patrí medzi najpreskúmanejšie. S modernými prístrojmi a smädom po hľadaní nových zdrojov vedci zmapovali takmer celý kontinent, dokonca i riedko osídlené oblasti. Napriek tomu niektoré regióny v Afrike ostali dodnes nedotknuté, vrátane Mount Lico v Mozambiku. Kedysi sopka, dnes hora viditeľná už z diaľky, v sebe ukrýva obrovské tajomstvá, ktoré ľudia nemohli prebádať kvôli jej vysokým a strmým stenám.

Miesto, kde uvidíte Napoleonov dom, je jedným z najodľahlejších na Zemi

V roku 2012 na tomto mieste objavili ohromujúci dažďový prales umiestnený priamo v kráteri. Tím vedcov ho prvýkrát dokázal zdokumentovať až v roku 2018. Dlhé roky trénovali výstupy na horu s profesionálnymi horolezcami a miestnymi obyvateľmi, pretože nemali prostriedky na prenájom vrtuľníkov. Vedci v kráteri našli nedotknutý ekosystém a množstvo druhov rastlín a živočíchov, ktoré predtým nikde nevideli.

Úžasné nedotknuté miesta, ktoré ešte človek nepreskúmal
Kamčatka, Rusko
V dobe, keď Európania skúmali svet, Rusko prechádzalo vlastnou érou objavovania. Keďže má neuveriteľne členité územie, počas jeho mapovania zomreli desiatky vedcov a bádateľov. Vzhľadom na rozľahlosť krajiny však mnoho ruských regiónov ľudia dodnes neprebádali. Jedným z nich je polostrov Kamčatka na ruskom ďalekom východe. Kamčatka, známa aj ako „krajina sopiek", je domovom zvlnených lúk, horúcich prameňov, úchvatných výhľadov na zasnežené hory, s rôznorodou flórou a faunou, aké nikde inde na svete nenájdete. Územie ostalo nedotknuté kvôli nedostupnosti.

Úžasné nedotknuté miesta, ktoré ešte človek nepreskúmal
Národný park Fiordland, Nový Zéland
Každý, kto navštívil Nový Zéland, vie, že ide o jedno z najkrajších miest na svete. Neuveriteľne krásnou prírodou vyniká národný park Fiordland v juhozápadnej časti krajiny. Pomenovaný je podľa fjordov, týčiacich sa ľadových štruktúr, o ktorých si mnohí myslia, že sú len v Škandinávii. Fiordland obsahuje pomerne málo turistických atrakcií, ktoré zaberajú menšiu časť národného parku.

Ostrov Palmerston: Miesto, kde sú všetci príbuzní

Inak ostalo neprebádané takmer celé územie kvôli neprístupnosti, nehostinnej klíme a obrovskej veľkosti. Pre bádateľov a vedcov je to raj s množstvom doposiaľ neobjavených lokalít a nových živočíšnych a rastlinných druhov.

Úžasné nedotknuté miesta, ktoré ešte človek nepreskúmal
Cenotes v Mexiku
Mexiko je známe unikátnymi jaskynnými systémami s dôležitými archeologickými náleziskami, ktoré sú navzájom prepojené. Medzi najvýznamnejšie objavy patria tzv. cenotes - krasové jazierka s krištáľovo čistou sladkou vodou, ktoré vznikli prepadnutím vápencových skál. Na polostrove Yucatán v Mexiku zohrali dôležitú úlohu v živote Mayov, pretože sú zdrojom pitnej vody. Hoci ich oficiálny počet je zhruba šesťtisíc, doteraz nebol nedokázal preskúmať všetky. Vedecké tímy v súčasnosti na mapovanie cenotov využívajú technológiu 3D. Najzáhadnejšie je, že doteraz nemáme ani predstavu o rozsahu života, ktorý existuje pod ťažko prístupnými jaskyňami.

Úžasné nedotknuté miesta, ktoré ešte človek nepreskúmal
Severný lesný komplex, Mjanmarsko
Vedeli ste, že v Mjanmarsku prebiehala najdlhšia občianska vojna v histórii? Napriek tomu, že väčšinu konfliktov sa podarilo vyriešiť, existujú miesta, kde naďalej trvajú. To je dôvod, prečo najmä severná časť tejto ázijskej krajiny ostala do veľkej miery nedotknutá. Napríklad hustá džungľa v oblasti známej ako Severný lesný komplex nemá žiadne prístupové cesty. Podľa odborníkov v nej žije množstvo nových druhov rastlín a zvierat, ktoré svet ešte nepozná. V posledných rokoch došlo k niekoľkým expedíciám, no veľká časť regiónu ostáva nedotknutá kvôli nehostinnému terénu a zlej politickej situácii. Problémom je tiež nedostatok peňazí.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain

DISKUSIA
28.6. 2019 17:00
Diskusia