Ešte šokujúcejšie je, že prvý hologram so zaznamenaným 3D objektom vytvoril Juri Denisiuk v Sovietskom zväze v roku 1962. To, čo sa však dá dnes „stvárať“ s hologramami, Denisiuk ani len netušil. 

Autentická prechádzka na Marse

Vďaka NASA a Microsoftu môžu civilisti chodiť po Marse a vôbec kvôli tomu nemusia letieť v raketopláne a zažiť obmedzenia skafandra. Fanúšikovia sa môžu po Červenej planéte normálne poprechádzať. Aby sme boli spravodliví, sú stále na Zemi, ale majú pocit, že sú na Marse. Holografický exponát s názvom Cieľ: Mars otvorili v roku 2016 v návštevníckom komplexe Kennedy Space Center na Floride.

Tvorcovia ho prezentovali ako zážitok zo „zmiešanej reality“, keďže spojili virtuálnu realitu so skutočným svetom. Táto kombinácia poskytla návštevníkom presvedčenie, že sú na Marse. Nejde len o dobre navrhnuté „falošné“ prostredie. Vďaka snímkam, ktoré získali z prieskumného vozidla Curiosity, ktoré pristálo na Marse v roku 2012, ľudia kráčajú pozdĺž rovín a hrebeňov, ktoré skutočne existujú. Bonusom je holografický sprievodca Buzz Aldrin. Výstava je skvelým spôsobom, ako zdieľať marťanský terén s verejnosťou. Slúži však aj inému účelu. Vedci používajú túto technológiu, aby študovali geológiu Marsu. V určitom zmysle môžu exogeológovia v teréne bezpečne pracovať.

Hawking naživo na inom kontinente

V roku 2015 renomovaný fyzik a kozmológ Stephen Hawking opäť prepísal históriu. Objavil sa na javisku v Sydney Opera House ako hologram. Nešlo o nahrávku, fyzicky bol Hawking na Univerzite Cambridge vo Veľkej Británii. Kým prednášal jeho dvojník sa „preniesol“ v reálnom čase do Austrálie. Publikum v opere v Sydney si užilo nezvyčajné osobné stretnutie so svojím idolom.

Počúvali Hawkinga hovoriť o jeho živote, ako ho choroba takmer porazila, ale potom mu dala odvahu a slobodu pokračovať v uskutočňovaní svojich snov. Večer bol úspechom vďaka zjednotenému úsiliu viacerých inštitúcií a spoločností. Takéto vystúpenie bolo pre fyzika, ktorý sa nikdy predtým neteleportoval týmto spôsobom, premiérou. Tiež to bolo po prvýkrát, čo Opera v Sydney privítala živého holografického hosťa. K trojrozmernému Hawkingovi sa pripojila na pódiu jeho dcéra Lucy a fyzik Paul Davies.

Hologramy namiesto cirkusových zvierat

Kedysi najlepšou zábavou pre rodiny s deťmi bol cirkus. Potom prišla vážna konkurencia v podobe počítačových hier, filmov a iných zábaviek. K oslabeniu záujmu možno prispel aj strach z klaunov... Aktivisti a organizácie, ako je PETA neustále vyvíjali tlak na uzavretie cirkusov, pričom obviňovali majiteľov z krutosti voči zvieratám. Pretrvávajúce útoky viedli k zákazu vystupovania zvierat vo viac ako sto mestách, okresoch a štátoch.

V roku 2018 prišiel cirkus Roncalli v Nemecku so skvelým riešením. Použili na vystúpení všetky zvieratá, ktoré chceli, a nikto sa nesťažoval. V skutočnosti boli ľudia úplne uchvátení. Vďaka jedenástim projektorom bol Roncalliho zverinec výhradne holografický. Slony životnej veľkosti sa ľahko vznášali, strašidelné kone cválali v manéži a vzduchom plávala dokonca obrovská zlatá rybka. Vďaka kreatívnemu využívaniu technológie má tak tradičný cirkus šancu na prežitie.

Kontroverzné koncerty s mŕtvymi hviezdami

Prince túto myšlienku nenávidel, považoval zrkadlové obrazy za „démonické“ a neprial si, aby po jeho smrti niekto využil jeho holografickú verziu. Ale to nezabránilo holografickým spoločnostiam, aby oživili Amy Winehouse a Witney Houston. Kým ich koncerty sa zatiaľ kvôli námietkam príbuzných nekonali, na javisko sa vrátili iné zosnulé hviezdy. Raper Tupac, ktorého zastrelili v roku 1996 vystúpil na festivale Coachella 2012 v Kalifornii.

Smrť nezastavila ani Michaela Jacksona a jeho slávny moonwalking v roku 2014 na Billboard Music Awards. Roy Orbison a Buddy Holly dokonca cestovali na zájazd spoločne v roku 2019. Koncerty boli živou kombináciou nahraných umeleckých hlasov a živých spevákov a tanečníkov. Pre organizátorov ide doslova o raj ziskov. Niektorí ľudia však označujú tieto aktivity za morbídne a neúctivé. Samozrejme, aby spoločnosť hologram mohla použiť na verejnom vystúpení, potrebuje povolenie od pozostalých. Kritici však tvrdia, že skutočná osoba by nikdy nedala súhlas, aby sa stala avatarom.

Ohnivý lev

V roku 2019 slávil argentínsky futbalový klub Estudiantes de La Plata špeciálny večer. Samotný klub mal 114 rokov a tento rok sa vrátil naspäť na domovskú pôdu. Kvôli rekonštrukčným prácam na štadióne takmer 14 rokov nehrali zápasy. Pri príležitosti návratu domov Estudiantes predviedol svojim fanúšikom úchvatnú show. Médiá označili šou za jednu z najlepších inscenovaných na futbalovom štadióne.

Nešlo o hromadné vystúpenie umelcov. V skutočnosti mala show iba jednu hviezdu - hologram gigantického leva. Tvora „vyrobili“ a ľudí ohromila realistickosť jej pohybov. Obrovská mačka kráčala po hornej časti štadióna, skočila dolu do stredu ihriska a zaháňala sa labami na neviditeľného súpera. Ohnivý mäsožravec dokonca zareval na dav. Scéna bola majestátna a nezabudnuteľná.

Rozhovory s ľuďmi, ktorí prežili holokaust

V roku 2017 verejnosti sprostredkovali pozoruhodnú poctu obetiam holokaustu. Návštevníci Múzea a vzdelávacieho centra holokaustu v Illinois sa mohli porozprávať s 13 ľuďmi, ktorí prežili holokaust. Väčšina z nich boli ešte deti, keď vypukla vojna a takmer všetci prišli o celé svoje rodiny alebo prežili strašné veci vo vyhladzovacích táboroch. Ich príbehy sú srdcervúce, odvážne a podmanivé. Pozostalí však nie sú v múzeu osobne. Namiesto nich sa divákom predstaví ich hologram. Ešte pozoruhodnejšie je to, že návštevníci môžu komunikovať s hologramami, klásť im otázky a prijímať odpovede v reálnom čase.

Projekt spustili po vybudovaní špeciálneho centra s názvom Take A Stand. Výstavba budovy a vytvorenie hologramov stála päť miliónov dolárov. Každý preživší musel odpovedať na dvetisíc otázok, pričom ho nakrúcalo 100 kamier v 360 stupňových videách. To viedlo k vysoko interaktívnym hologramom. Pri práci na projekte pripustili, že táto skúsenosť v nich spustila nepríjemné spomienky, ale že táto práca bola dôležitá. Nechceli, aby sa ich utrpenie po ich smrti stratilo a stalo sa len zápisom v knihe histórie. Pokiaľ budú budúce generácie komunikovať s hologramami, môžu im priamo povedať, čoho sú ľudia schopní a že ľudia žijúci dnes všetko môžu zmeniť, aby sa svet stal lepším miestom.