Kone pod kapotou nie sú jediné "zvieratá", ktoré sa v tomto priestore môžu ukrývať. S chladným počasím kuny, hlodavce a iné zvery hľadajú teplý úkryt a tým môže byť práve vaše auto. Nestane sa, že si tohto nevítaného návštevníka nájdete spať na sedačke, ale môže si vytvoriť svoj nový domov v motorovom priestore, alebo sa najesť dôležitých častí auta.

Kuny vedia narobiť v autách riadnu šarapatu.
Kuny vedia narobiť v autách riadnu šarapatu.
Zdroj: AUTO BILD

Lákadlom pre tieto tvory je v prvom rade teplo motora. Zvyknú si vyhrýzť priestor za odhlučňovacím materiálom na spodnej strane kapoty, ale aj okolo motora. Ak sa s autom dlhšie nechodí a majú na svoje usídlenie kľud, začnú si tam nosiť aj zásoby potravy a budovať hniezda. Celoročne ich láka obhrýzanie kabeláže a izolácie, prípadne zapaľovacích káblov.

Nové autá používajú recyklované materiály, ktoré zvieratám mimoriadne chutia. Mačky patria tiež k tým tvorom, ktoré vyhľadávajú teplo a môže sa im zapáčiť aj vaše auto. Tie zvyčajne pri oddychovaní roztrhajú izolačné materiály. Znamením, že vaše auto je domovom nejakého živého tvoru, môžu byť napríklad zbytky jedál, odtlačky labiek, alebo samotný fakt, že nenaštartujete.

Prevencia má v tomto prípade viacero podôb. Existujú prípravky, ktoré zabezpečujú odohnatie zvierat, od vášho vozidla. Môžu to byť elektronické, alebo pachové odpudzovače, ktoré sa inštalujú jednoducho do motorového priestoru. Elektronický plašič je v činnosti v dobe, keď vozidlo nepoužívame a je napájaný batériou. Montáž zvládne sám aj úplný amatér.

Izolácia na prednej kapote padá za obeť najčastejšie.
Izolácia na prednej kapote padá za obeť najčastejšie.
Zdroj: Nina Pánska

Pachové odpudzovače sú rôzne, môžu mať podobu tyčiniek, vrecúšok alebo sprejov. Sprej je špecifický tým, že má prenikavejší pach a môžeme ho pocítiť aj vnútri vozidla prostredníctvom kúrenia/ klimatizácie. Je dobré sa venovať tejto téme, hlavne ak parkujeme v blízkosti stromov, alebo lesných porastov. Môžeme tak predísť škode a zbytočným výdavkom.

Anketa
Stretli ste sa už s nevítaným návštevníkom vo vašom aute?
  • 91%
  • 9%