MENU
Menu

Techmag Unikátne fotky z geta v Lodži: Panovali tu neľudské podmienky

Po invázii nacistov vznikali židovské getá vo viacerých mestách. Druhým najväčším - hneď po varšavskom - bolo to v Lodži. Malo byť iba dočasné, okolnosti však Nemcov donútili ustanoviť ho natrvalo. Geto tak existovalo až do augusta 1944, keď aj jeho posledných žijúcich obyvateľov transportovali do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime.

Unikátne fotky z geta v Lodži: Panovali tu neľudské podmienky
V Lodži žilo pred vojnou asi 164-tisíc Židov. Nacisti k nim pridali desiatky tisíc ďalších z rôznych oblastí Poľska. Na jar 1940 oddelili geto od zvyšku sveta dreveným plotom a ostnatým drôtom. Nebola tu tečúca voda ani elektrina. Choroby a nedostatok potravín začali počty jeho obyvateľov rýchlo redukovať. Kto prežil, musel priložiť ruku k núteným prácam.

FOTO: Jedinečné zábery z povstania vo varšavskom gete, najväčšej židovskej vzbury

Ľudia v Lodži mali prísny zákaz kontaktu s obyvateľmi geta. Do platnosti tiež vošlo nariadenie, že každý Žid, ktorého zbadajú mimo geta, bude na mieste zastrelený. Aj tak ale vznikol sofistikovaný systém pašovania potravín a liekov, bez ktorého by bol živote v gete ešte neznesiteľnejší.

Mengeleho sedem trpaslíkov: Hitlerovi museli spievať nemecké piesne

Fotografie, ktoré nájdete v našej galérii, sú dielom Henryka Rossa, ktorý v Lodži pred vojnou pracoval ako spravodajský a športový fotograf. Po vzniku geta ho zamestnali na Štatistickom úrade, aby fotil identifikačné zábery, a zároveň zhotovoval propagandistické snímky z tovární, kde využívali židovskú otrockú prácu.

Triky na prežitie, ktoré využívali ľudia počas holokaustu

Keď nepracoval, venoval sa dokumentácii neľudských podmienok v gete, a to aj za cenu obrovského rizika, ktorému sa vystavoval. Keď koncom leta 1944 geto postupne likvidovali, Ross svoje fotky dobre ukryl a dúfal, že ich raz niekto objaví. Napokon to bol on sám v januári 1945, keď Červená armáda oslobodila Poľsko. Výber z viac než šiestich tisícok záberov, ktoré sa do dnešného dňa zachovali, nájdete v našej galérii.

DISKUSIA
26.7. 2018 19:00
Diskusia