MENU
Menu

Techmag Tri tragédie, o ktorých rozsahu ste nevedeli

O väčšine celosvetových tragických udalostí vieme, pretože ich rozsah bol tak veľký, že nebolo možné ich ututlať. No existujú i tragédie, ktoré unikli našej pozornosti.

Tri tragédie, o ktorých rozsahu ste nevedeli
Zdroj: Profimedia

Katastrofa vo Vaal Reefs

Ďalšia katastrofa, ku ktorej došlo v Južnej Afrike je pozoruhodná kvôli mimoriadne bizarným okolnostiam, ktoré ju spôsobili. Išlo o kombináciu banskej katastrofy, zlyhanie výťahu a lokomotívy. Spoločnosť AngloGold Ashanti v meste Vaal Reefs prevádzkuje zlatú baňu, ktorá je taká veľká, že na presun pracovníkov v jej útrobách slúžia vnútorné lokomotívy. Neustále prúdia tam a späť na rôznych úrovniach a jednotlivé časti navzájom aj s povrchom prepájajú vertikálne šachty. 10. mája 1995 nastúpilo do klietky výťahu v jednej z chodieb 104 nočných pracovníkov, no hore sa nikdy nedostali.

Fotografie, ktoré zachytili okamihy tesne pred tragédiami

Vodič jednej z lokomotív stratil kontrolu nad strojom a vyskočil. Spínače určené na zastavenie motora v prípade zlyhania a viaceré bezpečnostné prekážky nedokázali zastaviť zrýchľujúci stroj. Lokomotíva prelomila zábrany a padala dolu, pričom pristála rovno na stúpajúcom výťahu. Lano výťahu obrovskú váhu neunieslo, pretrhlo sa a oba stroje spadli do hĺbky 460 metrov na dno šachty. Záchranári vynášali na povrch len časti ľudských tiel, ktoré rozdrvila masa ocele.

Tri tragédie, o ktorých rozsahu ste nevedeli

Nešťastie v Aberfane

K ďalšej zbytočnej katastrofe došlo vo Walese v 60. rokoch 20. storočia a vyžiadala si životy 144 ľudí. Waleská dedina Aberfan leží v údolí s výhľadom na pohorie bohaté na uhlie. V roku 1966 mala päťtisíc obyvateľov, z ktorých väčšina pracovala v uhoľných baniach. Priamo nad ulicami sa týčila hromada odpadového materiálu, ktorú odstránili počas ťažby. Britská rada pre uhlie schválila jej umiestnenie, napriek tesnej blízkosti mesta, dokonca stredná škola bola vzdialená len necelých 900 metrov. Riziko spočíva v tom, že hromady banskej výsypky sú menej stabilné ako panenská hornina a po nasýtení vodou sú náchylné na skvapalnenie.

Ako z filmu Nezvratný osud: Muž prežil pád lietadla v Etiópii

Zlovestná hromada dokonca „sedela" nad prírodným prameňom.. Ráno 21. októbra opäť výdatne pršalo, čím Aberfan prekonal trojtýždňové historické maximum zrážok. Baníci si všimli posun zeminy a chcdeli zalarmovať ľudí v údolí, no bolo už neskoro. S búrlivým dunením sa z hromady zosúvalo zhruba 110-tisíc metrov kubických zeminy a táto „lavína" pohltila západný okraj dediny: zničila odľahlé poľnohospodárske usadlosti i školu. Masa zaplavila učebne, rýchlo prúdila dverami a oknami a hneď ako sa zastavila, stuhla do pevnej hmoty. Oblasť pokrývala vyše deväť metrov vysoká vrstva zeme. Niektorí ľudia „mali šťastie" a ostali uväznení v troskách po pás alebo krk, no 144 detí a učiteľov zomrelo.

Veľký smog v Londýne
Pri predchádzajúcich prípadoch znečistenie ovzdušia vôbec neznie ako vinník katastrofy. V roku 1952 však spôsobilo v hlavnom meste Anglicka mimoriadne straty na životoch. Londýnčania sú na hmlu zvyknutí, ale začiatkom decembra si všimli neobvykle hustý žlto-čierny oblak, ktorý sa usadil nad mestom. Ľudia sotva videli na krok a museli chodiť s natiahnutými rukami, aby nenarazili do prekážok. Štyri dni nepremávala verejná doprava, nefungovala záchranná služba a zrušili aj spoločenské udalosti. Znečistenie malo zákerné následky.

Bizarné i rekordné: Katastrofy, ktoré spôsobil človek

Hypoxia a infekcie dýchacích ciest spôsobili ľuďom akútnu bronchitídu alebo zápal pľúc. Zomrelo veľa mladých, starých aj ľudí s predchádzajúcimi dýchacími problémami. Keď smog konečne rozfúkal vietor, úrady si uvedomili, že za štyri dni zomrelo viac ako štyritisíc ľudí. Súčasný výskum naznačuje, že konečný počet obetí by mohol dosahovať až 12-tisíc obetí, pričom mnoho ďalších ľudí má trvalé zdravotné následky. Smog zapríčinila krutá, ale jednoduchá kombinácia faktorov. V domoch a budovách totiž spaľovali uhlie nízkej kvality a ani elektrárne neboli nedostatočne regulované. K tomu sa pridružili výfukové plyny z vozidiel, čím vznikla masa škodlivého plynu blízko zeme. Niektorí vedci dokonca tvrdia, že tieto podmienky umožnili akumuláciu koncentrovanej kyseliny sírovej na úrovni zeme.

DISKUSIA
9.8. 2019 17:00
Diskusia