Vlhkosť v aute je podľa Autobildu problémom mnohých vodičov, najmä v chladných a vlhkých mesiacoch. Niet sa čomu čudovať, studený vzduch zadržiava menej vlhkosti ako teplý, čo znamená, že okná sa rýchlejšie zahmlievajú. Mnohí vodiči však svojim správaním aktívne prispievajú k hromadeniu vlhkosti v aute. A keď už sa vlhkosť ocitne v aute, tak ľahko sa jej nezbavíte. Po čase však môže spôsobiť vážne problémy: vo vlhkom vzduchu sa darí baktériám a plesniam. Ktorým chybám by ste sa mali vyhnúť a ako auto opäť "vysušiť"?

1. Zanedbané odtokové kanály

Vodiči často zabúdajú na pravidelnú kontrolu a čistenie kanálov na odtok dažďovej vody. Preto sú často zanesené nečistotami a lístím, čo spôsobuje hromadenie vody. Tá sa tak môže dostať do ventilácie či priestoru na nohy. Jediným riešením je pravidelné čistenie. Odtokové kanály sa nachádzajú okrem iného medzi čelným sklom a kapotou.

Nájdete ich aj na strešnom okne. Často stačí jednoducho ručne odstrániť nečistoty z kanálov. Ak sú veľmi znečistené, môže pomôcť napríklad čistič potrubia. Potom pomocou trochy vody skontrolujte, či odtok opäť funguje. Aby ste sa uistili, že kanály nie sú zablokované, je najlepšie ich pravidelne kontrolovať.

2. Zanedbaná výmena kabínového filtra

Kabínový filter, známy aj ako peľový, by sa mal meniť raz ročne – na to sa však často zabúda. Akonáhle je kabínový filter zanesený, môže byť príčinou vlhkosti v aute. Prach a nečistoty spôsobujú, že vzduch nemôže optimálne cirkulovať. Okrem toho sa na ňom môžu usadzovať plesne a baktérie, čím sa špinavý peľový filter stáva zdravotným rizikom.

Preto je dôležitá výmena filtra. Nový filter stojí okolo 15 eur v závislosti od typu auta a môžete si ho vymeniť aj sami. Kvalitné filtre s aktívnym uhlím nefiltrujú len peľ a prach, ale aj oxidy dusíka (NOx).

3. Nesprávne používanie ventilácie

Ak sú výduchy vetrania trvalo zatvorené alebo je ventilácia nastavená na recirkuláciu, vozidlo sa nedokáže vyvetrať. Vo výsledku tak z auta nemôže uniknúť vlhký vzduch. V ideálnom prípade používajte vo vlhkých mesiacoch kúrenie, pretože teplý vzduch pohltí viac vlhkosti ako studený. Zmysel má tiež občas nakrátko pootvárať okná, aby ste auto vyvetrali starým dobrým spôsobom.