Prvé torpéda mohli ísť len rovným smerom podobne ako náboje vystrelené z pušky či pištole. Pred prvou svetovou vojnou sa však podarilo vyvinúť nový druh torpéd, ktorý dokázal gyroskopom korigovať svoj smer plavby. Gyroskop sa nastavovalo ešte v torpédomete pred odpálením projektilu. Po vystrelení išlo torpédo istý čas rovno a keď dosiahlo určitú vzdialenosť, začalo zatáčať. Vtedy vstúpil do hry gyroskop, ktorý upravoval dráhu torpéda nastavovaním kormidla. Torpédo vďaka tomu chvíľu zatáčalo a potom opäť vyrazilo po rovnej trajektórii k cieľu.

Problém spočíval v tom, že v mnohých prípadoch torpédo neprestalo zatáčať. Opísalo kruhovú dráhu a zasiahlo vlastnú ponorku. Je zdokumentovaných najmenej 30 takýchto prípadov, pričom dva z nich skončili katastrofou pre celé posádky.

USS Tullibee sa potopila 29. júla 1944 a prežil iba jeden námorník. USS Tang, ktorá bola najúspešnejšou americkou ponorkou druhej svetovej vojny, sa potopila v októbri 1944. Obe mali rovnaký osud a zasiahli ich vlastné torpéda.

Príbeh ponorky USS Tang je zaujímavejší. Počas dvojmesačnej kariéry potopila 33 nepriateľských plavidiel s celkovou tonážou vyše 100-tisíc ton. Práve vykonávala svoju piatu hliadkovaciu plavbu a smerovala k Taiwanskému prielivu v Juhočínskom mori, keď 23. októbra 1944 spozorovala početný konvoj nepriateľských plavidiel. Išlo o tri tankery, dve nákladné lode a viacero sprievodných bojových plavidiel.

USS Tang sa dostala priamo do stredu nepriateľskej formácie a vypustila torpéda. Prvým cieľom bola jedna nákladná loď, po nej nasledovali tankery. Všetky sa podarilo úspešne potopiť a ponorka pokračovala v hliadkovaní.

Počas nasledujúcej noci narazila na ďalší japonský konvoj tankerov, ktoré navyše viezli aj bojové lietadlá. USS Tang vystrelila niekoľko torpéd a veliteľ následne velil zvýšiť rýchlosť, aby ponorka unikla sprievodným lodiam, ktoré ju mohli zničiť. Napokon zničila všetky japonské lode s výnimkou jednej nákladnej. Veliteľ ponorky Richard O´Kane velil zničiť aj tú. Z celkového počtu 24 torpéd už mal k dispozícii iba dve.

Zo vzdialenosti necelého kilometra dal rozkaz vystreliť. Prvé torpédo našlo cieľ, druhé však začalo zatáčať doľava a po pár sekundách zasiahlo ponorku do kormidla.

Clayton Decker, jeden z členov posádky, ktorí prežili, neskôr povedal: „Výbuch bol taký silný, že nás všetkých hodilo na podlahu. Mnohí chlapi mali smolu, narazili do niečoho hlavou a stratili vedomie. Už im nebolo pomoci. Okamžite sme začali klesať."

a
Zdroj: Public Domain

Zadná časť ponorky dopadla na dno v hĺbke 60 metrov. Tí, ktorí prežili, sa zhromaždili v prednej časti v torpédovej komore a chceli využiť únikový východ. Najprv ale zničili všetky citlivé dokumenty. V tom čase už japonské hliadkové plavidlo začalo zhadzovať hlbinné nálože. V torpédovej komore došlo ku skratu a ten spôsobil požiar. Cez únikový východ sa dostalo len 13 námorníkov a ôsmi doplávali na hladinu. Len päť z nich sa ale podarilo zachrániť. Ďalší štyria úspešne využili únikový východ na mostíku ešte predtým, než ponorka klesla na dno. Celkovo zahynulo 78 mužov.