MENU
Menu

Techmag Trading CFD Indexov vs. Investovanie do Indexových ETF

Akciové indexy sú vo svojich všetkých obchodovateľných podobách jedny z najobľúbenejších inštrumentov, medzi menšími investormi a tradermi jednoznačne vyhrávajú CFD a ETF. Chcete vedieť prečo je tomu tak a kedy sa oplatí zvoliť ktorú možnosť? Čítajte ďalej a dozviete sa oveľa viac.

Čo sú Akciové Indexy?

Akciové indexy slúžia ako takzvané benchmarky a reprezentujú výkonnosť určitého trhu, prípadne sektoru. Vďaka tomu dokážeme a máme s čím porovnávať investičné portfólio, či sa zhodnocuje viac alebo menej ako celý trh. Čas ukázal, že je mimoriadne náročné dlhodobo prekonávať výkonnosť akciových indexov a väčšine akciových a hedgových fondov sa to jednoducho nedarí a sú zbytočne drahšie.

Indexy sa skladajú s akcií firiem obchodovaných na určitom trhu, počet titulov a ich pestrosť alebo kalkulácia sa môžu od indexu k indexu líšiť. Napríklad americký benchmark S&P 500 sa skladá z 500 akciových titulov z 11 sektorov a jednotlivé firmy majú v indexe pomerné zastúpenie podľa trhovej kapitalizácie. Naopak Dow Jones Industrial Average 30 sa skladá len z tridsiatich firiem s najvyššou kapitalizáciou obchodovaných na americkom akciovom trhu a každý titul má v indexe rovnakú váhu.

Medzi najznámejšie európske indexy patrí nemecký DAX 30, francúzsky CAC 40 alebo britský FTSE 100 ale rovnako ako ázijské indexy NIKKEI 225 alebo HSI 50 nikdy nezískali takú silnú popularitu ako indexy z USA. V každej civilizovanej časti sveta, kde funguje kapitálový trh nájdeme aj akciové indexy. Okrem týchto hlavných poznáme aj sektorové indexy ako napríklad TECDAX 30 - technologický index z Nemecka alebo XLF - finančný sektor S&P 500.

Ako Obchodovať Akciové Indexy

Existuje neskutočne veľa indexov ale dôležité je vedieť ako ich obchodovať. Kedy sa oplatí použiť ktorý inštrument? Závisí to hlavne podľa toho akú máte obchodnú stratégiu. Hneď na začiatku si musíte ujasniť, či chcete robiť krátkodobé obchody a používať páku alebo plánujete dlhodobejšiu investíciu aspoň na niekoľko mesiacov a nechcete pri nepriaznivom pohybe na trhu riskovať celý investovaný kapitál.

Ďalším dôležitým faktorom je to koľko času môžete venovať obchodovaniu a kedy. Napríklad môžete každý deň obchodovať niekoľkominútové obchody každý deň pri otvorení burzy a v priebehu krátkeho času využiť zvýšenú volatilitu a opakovane zobchodovať index s menším percentuálnym ziskom. Ak dokážete takéto obchody pravidelne opakovať, dosiahnete nadpriemerné zhodnotenie účtu, dôležité je držať sa stratégie a zatvárať pozície v správny čas.

Ak nemáte toľko času alebo sa Vám len nechce presedieť hodiny za počítačom tak s trochou trpezlivosti sa dá dosiahnúť veľmi zaujímavý profit aj pri dlhodobejších obchodoch. Kľúčové je sledovať strednodobé a dlhodobé trendy a správne načasovanie obchodu. Napríklad index NASDAQ 100 vzrástol od Decembra 2018 do Mája 2019 o vyše 30%. Počas obdobia keď indexy klesajú môžete “shortovať” CFD alebo nakúpiť short ETF ako napríklad Xtrackers S&P 500 Inverse Daily UCITS ETF a môžete tak zarábať aj na poklese.

Trading CFD Indexov vs. Investovanie do Indexových ETF

 Admiral Markets MetaTrader 5 Supreme Edition; DBPG - Xtrackers S&P 500 Inverse Daily UCITS ETF

Aby ste mohli obchodovať akciové indexy nepotrebujete žiadnu zložitú platformu, vystačíte si s MetaTrader5 a platí to CFD aj ETF. Ide o veľmi obľúbenú a rozšírenú obchodnú platformu, takže sa nemusíte báť, keď kliknete na MetaTrader 5 download a náhodou nebudete vedieť pokračovať, určite Vám bude vedieť broker pomôcť alebo nájdete návod na internete.

Kedy Obchodovať CFD?

Pokiaľ idete obchodovať pravidelne krátkodobejšie obchody, tak majú jednoznačne navrch CFD. Cena ktorú platíte za obchod je pri týchto kontraktoch štandardne iba spread, ak držíte pozíciu otvorenú aj cez noc, tak aj swap. Pri ETF sa stretnete s poplatkami lebo sa neobchodujú na OTC trhu ale na burze a z poplatkov žije aj samotná burza.

Pri krátkodobom obchodovaní by sme sa asi nezaobišli bez používania páky. Podla platných európskych regulácií môžu všetci klienti obchodovať hlavné akciové indexy s pákou až 1:20, čo zo sebou prináša aj zvýšené riziko a netreba na to zabúdať.

Kedy Zvoliť ETF?

Ak uvažujete o dlhodobejšej investícii ako pár dní alebo týždňov, bude pravdepodobne lepšou voľbou ETF. Ide o neporovnateľne bezpečnejší inštrument ako CFD a v prípade dlhšieho trvania obchodu aj výrazne lacnejší. Nie je to úplne bežné ale môže sa stať, že index klesne o 2,5% za deň. Predstavte si, že za všetky peniaze na účte nakúpite napríklad CFD S&P 500 s pákou 1:20 a index poklesne o 2,5%. Páka funguje ako multiplikátor, takže 20 x 2,5% = 50%, čo znamená že Vám úroveň krytia klesla zo 100% na 50% a broker má povinnosť pozíciu zavrieť.

Pri dlhodobom investovaní Vás nemôže ohroziť tak malý pohyb, preto je lepšie nevyužívať páku pri obchodovaní CFD naplno alebo zvoliť ETF. Aj ETF môžu byť pákové x2 alebo x3 ale s tým rozdielom, že sa neobchodujú na maržovom účte ale na investičnom, čo v praxi znamená, že aj pri katastrofálnom scenári a prepade o desiatky percent stále všetko vlastníte a nemusíte sa báť, že si budete musieť doposielať peniaze len aby ste mohli držať pozície otvorené.

Pákové ETF ponúkajú možnosť využívať páku bezpečnejšie ako iné inštrumenty, čo je ich obrovskou výhodou najmä pri dlhodobejších investičných plánoch. Napríklad Xtrackers S&P 500 2x Leveraged Daily UCITS ETF rástol od začiatku roka už vyše 36% a samotný index S&P bol tento rok maximálne 18,5% v zisku.

Ako si Vybrať - Záver

Tak ako ste sa mohli dozvedieť, obidva inštrumenty majú svoje výhody a sú určené na rozdielny štýl obchodovania. Dôležité je vedieť ako chcete obchodovať a podľa stratégie vybrať nielen medzi CFD a ETF ale medzi konkrétnymi inštrumentami a nezabúdajte, že každý inštrument má svoj vlastný graf a kotáciu. Či už sa chcete zviesť na býčom alebo medveďom trende, vždy je viac možností ako to urobiť.

Platená reklama

DISKUSIA
27.5. 2019 7:15
Diskusia