To, že by ste v aute nemali nechávať žiadne živé bytosti, ani keď si idete vybehnúť na poštu po balíček na 5 minút, by malo byť jasné každému. Ak si niekto naivne myslí, že tých pár minút je v poriadku, tak si pripomeňte pocit, keď sadáte do auta, ktoré stálo chvíľu na slnku. Prípadne si do neho sadnite, vypnite klímu, otvorte okno na centimeter a stopnite si čas.

Článok však tentokrát nie je venovaný živým tvorom, ale neživým predmetom, ktoré občas zvykneme, či už úmyselne alebo neúmyselne, nechať v aute. Vysoké teploty v kabíne totiž môžu z úplne bežných vecí, ktoré obvykle ani neregistrujeme, urobiť pasce. A niektoré z nižšie uvedených predmetov môžu nejedného motoristu naozaj prekvapiť.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto.
Zdroj: ÚAMK

Potraviny a nápoje

To, že väčšina potravín neznáša vysoké teploty v aute, je jasné asi každému. Už po 20 minútach šunka zoschne, syr splesnivie, čokolády a žuvačky sa roztopia. Mlieko v plastovom obale môže explodovať s dôsledkami, ktoré si každý dokáže predstaviť, a mäso už po pár hodinách začne zapáchať.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto.
Zdroj: archív

Pozor na sýtené nápoje v plechovkách, vrátane piva! Tekutina sa v plechovke nachádza pod tlakom a vzduchotesný uzáver chráni „bublinky“. Kovový povrch dobre vedie teplo a zahrieva tekutiny vo vnútri. Podobne ako spreje, ani plechovka nemusí vydržať tlak a praskne. Riziko je výrazne väčšie za jazdy, keď vibrácie dodatočne zvyšujú tlak vo vnútri plechovky. Obľúbený nápoj sa tak razom môže zmeniť na 340-gramovú bombu a spôsobiť nielen neporiadok, ale aj zranenie.