MENU
Menu
a

Techmag Temné tajomstvá Coca-Coly: V chudobných krajinách si uzurpuje právo na vodu

Coca-Colu vyrobil farmaceut John Smith Pemberton v Atlante v USA ešte v roku 1886. Dnes ju predávajú vo viac ako 200 krajinách sveta, pričom patrí k najobľúbenejším nápojom. A ako všetko na svete, aj Coca-Cola má svoje temné stránky.

Nedostatok vody
Napriek tomu, že presný vzorec na výrobu nápoja je výrobným tajomstvom, zaručenou ingredienciou je voda. Bohužiaľ, v chudobných krajinách, v ktorých majú problémy s čistou pitnou vodou, sa továrne na výrobu nápoja správajú doslova barbarsky. Keďže príprava jednej fľaše Coca-Coly vyžaduje veľa vody, továrne si privlastnili všetky zdroje pitnej vody, ktorá následne bežnému obyvateľstvu chýba. Ľudia nemajú dostatok vody na pitie a ani na polievanie plodín, čo znamená, že majú problém s prežitím.

Listy koky v Coca-Cole
Možno budete prekvapení, ale Coca-Cola kedysi obsahovala stopy kokaínu. Spočiatku pri výrobe firma používala listy koky, pričom mnohí tvrdia, že to robí dodnes. Listy rastliny obsahujú kokaínový alkaloid, ktorý sa používa pri výrobe samotného kokaínu. Spoločnosť prestala koku do nápoja pridávať v roku 1903. Keďže Coca-Colu v tomto období začali vo veľkom kupovať africkí Američania, bieli Američania dostali strach, že pod vplyvom drogy stúpne kriminalita, a preto od jej používania upustili.

Zvrátený marketing smerom k deťom
V 90. rokoch minulého storočia sa Coca-Cola snažila zintenzívniť predaj nápoja medzi mládežou. Spoločnosť rozdávala školám peniaze, pričom si ich zaväzovala, aby vo svojich priestoroch predávali iba Coca-Colu. Napríklad jedna škola v New Yorku získala od spoločnosti štadión s obrovským logom Coca-Cola. Školy sa zaviazali predávať deťom nápoj napriek tomu, že v tomto období sa už vedelo o škodlivosti sladených nápojov. Školám dokonca hrozilo, že dostanú menej peňazí, ak budú predávať iné nápoje, napríklad mlieko či ovocné džúsy.

Zneužívanie poľnohospodárov
Odvekým cieľom spoločnosti bolo poraziť konkurenciu a zarobiť čo najviac peňazí. Vidieť to aj na tom, aké prísady do nápoja pridávali. Spoločnosť napríklad získavala spomínané listy koky od farmárov v Peru, pričom niektoré továrne v USA to vraj robia i v súčasnosti. Problém spočíva v tom, že obchodovanie s kokou je takmer na celom svete nezákonné. Lenže listy koky je možné použiť aj na iné účely ako len na výrobu kokaínu, napríklad na výrobu sladkostí. Z dôvodu zavedenia protidrogových zákonov môžu farmári predávať svoje výrobky iba spoločnosti Coca-Cola. A keďže je jedinou spoločnosťou v USA, ktorá má k listom koky prístup môže si cenu diktovať, čo u poľnohospodárov spôsobuje chudobu.

Klamlivé lekárske štúdie
Spoločnosť Coca-Cola sa ocitla pred niekoľkými rokmi pod paľbou kritiky kvôli tomu, že zamestnanci jej výskumného oddelenia klamali. Keďže spoločnosť vyrába nezdravé nápoje s vysokým obsahom cukru, ktorých konzumácia môže viesť k obezite, spoločnosť financovala výskum, ktorý tvrdil, že za obezitu si môžu ľudia sami, lebo sa málo hýbu. Coca-Cola potrebovala presvedčiť svet, že obezita nemá nič spoločné s tým, čo človek konzumuje a pije. Ich lekárske štúdie boli plné klamstiev. Tvrdili, že sladké nápoje nie sú škodlivé a môžu sa konzumovať bez obmedzenia.

Alkoholická Coca-Cola?
Vedeli ste, že Coca-Cola pôvodne plánovala vyrábať alkoholický nápoj? Išlo o nápoj vínneho charakteru, no zámery firmy nevyšli, keď vláda uzákonila zákaz výroby alkoholických nápojov. Práve vtedy sa výrobcovia rozhodli primiešať do nápoja kokaín a následne ho prezentovali ako liek proti bolesti hlavy. Zdá sa, že napriek zákazom Coca-Cola predsa len do svojich nápojov prepašovala alkohol. Niektoré výskumy prezrádzajú, že v nápoji našli stopy alkoholu, pričom o jeho prítomnosti na etikete neinformovali. A to spôsobilo rozruch najmä v krajinách, kde platí prísny zákaz konzumácie alkoholu.