MENU
Menu

Techmag Telá z močiarov: Múmie, ktoré vytvorila príroda

Nie každý objav tela automaticky znamená, že aktuálne došlo k zločinu. Niekedy sa s nami dokáže „pohrať" samotná príroda. Napríklad tak ako s dvoma dánskymi objaviteľmi „zločinu".

Telá z močiarov: Múmie, ktoré vytvorila príroda
Mysleli si, že išlo o vraždu
Keď dvaja dánski bratia narazili na telo pri kopaní rašeliny, v močiari neďaleko mesta Silkeborg v roku 1950, ostali vydesení. Okamžite zavolali políciu a upozornili, že pravdepodobne došlo k vražde.

Vedci odhalili tisíce rokov starú múmiu, pozrite sa, ako vyzerá

Hoci telo zničili chemikálie z močiarov, zdalo sa, že je len pár dní staré. Navyše len pred pár dňami zmizol v regióne chlapec z Kodane, čo viedlo k tým najhorším úvahám.

Zakonzervovaná múmia
Keď však polícia prišla a zistila, že telo ležalo hlboko v rašelinisku bez známok nedávneho kopania, uvedomili si, nejde o trestný čin, ale o historický dôkaz. Archeológovia po rádiologických testoch určili, že muž zahynul pred viac ako dvetisíc rokmi, medzi rokmi 375 až 210 pred Kristom.

Žmurkajúca múmia: Čo stojí za tajomným úkazom v katakombách?

Telo neskôr nazvali „Tollundský muž" po dedine, odkiaľ pochádzali bratia. Ide o jednu z najlepšie zachovaných močiarnych múmií v Európe.

Obesenec
Tollundský muž mal zavreté oči a na hlave čiapku, inak bol úplne nahý. Okolo krku mal povraz, takže bol pravdepodobne ľudskou obeťou, ktorú umiestnili do močiara potom, ako ho obesili.

FOTO: Desivé talianske múmie: Ako vznikli?

Močiarne múmie objavili v celej západnej Európe a k mumifikácii a zachovaniu tiel došlo pôsobením mimoriadne kyslej vody, nízkej teploty a nedostatku kyslíka v rašeliniskách.

Ich zdrojom je doba železná
Toto jedinečné prostredie dokáže perfektne chrániť pokožku a vnútorné orgány tela, ako aj vlasy a nechty. Pôvod tiel archeológovia datujú do roku 8000 pred Kristom, ale väčšina z nich pochádza z doby železnej, keď rašeliniská pokrývali veľkú časť Európy. Mnohé telá objavili až po prvej svetovej vojne. Stovky rokov však miestni obyvatelia verili, že ide o nedávne úmrtia a väčšinu tiel pochovali na cintorínoch. Situácia trvala až do 19. storočia, kedy si ľudia uvedomili vek tiel a začali ich dokumentovať a zhromažďovať. Aj keď každá z múmií má svoj vlastný unikátny príbeh, mnohí z nich boli popravení zločinci alebo ľudské obete.

Aby mali lepšiu úrodu
Mnohé telá z doby železnej vykazujú príznaky ubodania, ubitia, obesenia alebo škrtenia a často majú aj obranné zranenia. V mnohých spoločnostiach z doby železnej mali rašeliniská dôležitú duchovnú pozíciu a vedci teoretizujú, že do nich hádzali ľudské obete, aby tak zabezpečili bohatú úrodu. Niektoré telá identifikovali ako vysoko postavené osoby podľa stavu nechtov a dobrej výživy, takže ich považujú za kráľov alebo vládcov, ktorých obetovali kvôli zlej úrode.

Ostatné telá, ako napríklad šľachtičná zo 16. storočia, ktorú našli v írskom močiari, pravdepodobne „pochovali" do močiara preto, lebo spáchala samovraždu a nesmeli ju pochovať na kresťanskom cintoríne. Hoci močiarne múmie majú rôzne príbehy, poskytujú hmatateľné spojenie s našou minulosťou a ukazujú, koľko vecí sa zmenilo a ako málo vieme z posledných pár tisíc rokov.

DISKUSIA
3.11. 2017 15:00
Diskusia