MENU
Menu
zdroj: Pixabay
s

Techmag Technologické mýty, ktorým musíte hneď prestať veriť

Napriek súčasnej pretechnizovanej dobe mnohí ľudia nie sú technicky zdatní. Stále dokážu uveriť mýtom, ktoré medzi nami kolujú a ťažia z toho, že nie všetci máme dostatok informácií. Pokúsime sa preto o malú nápravu a zopár mýtom konečne vystavíme stopku.

Mýtus: Batérie vložené do mrazničky vydržia dlhšie
Je nepríjemné, keď vám z ničoho nič „odídu“ batérie a nemôžete prepnúť programy na ovládači. Možno ste počuli o všelieku, ktorým je vloženie batérií do mrazničky. Bohužiaľ, táto rada nikdy nefungovala. Je to práve naopak. Pobyt batérií v mraze skráti ich životnosť. Dôvod je ten, že po vložení batérie prudko klesne jej teplota, no keď ju vyberiete rýchlo stúpne. Niektoré zdroje tvrdia, že to môže dokonca spôsobiť výbuch batérie, kým iné vravia, že náhle zmeny teplôt spôsobujú kondenzáciu, ktorá je príčinou korózie batérií.

Mýtus: Nabíjanie telefónu počas noci ničí batériu
Aj vám vravia, že si zničíte batérie, keď budete telefón nabíjať v noci? Je to mýtus. Dnešné  technológie, hlavne pri smartfónoch, dokážu neuveriteľné veci. Smartfóny dokážu spomaliť rýchlosť nabíjania, keď sa priblíži k 100 percentám, a preto dlhšie nabíjanie batériu vôbec nepreťažuje. Vôbec nič sa nestane, keď zaspíte skôr ako si nabijete smartfón.

Mýtus: Režim inkognito skryje, čo si prezeráte na internete
Je neskoro v noci a manželka vedľa vás spí. Zašepkáte jej meno, no ona ani nezareaguje. Preto a potichu vytratíte zo spálne, vezmete si telefón do kúpeľne a začnete si prehliadať internet. Snažíte sa ukryť, čo si prezeráte, a preto si v prehliadači Google Chrome otvoríte okno „inkognito“. Ak chcete zostať v úplnej anonymite, nepodarí sa vám to. Vaše údaje sa stále ukladajú na stránkach, ktoré navštevujete a hackeri k nim majú kedykoľvek prístup. Aj keď je vaša história prehľadávania skrytá, keby sa vaša žena obrátila na poskytovateľa internetu, ktorý by „zatvoril“ oči pred ochranou osobných údajov a chcela vedieť, kde všade ste surfovali, technicky je to možné zistiť. 

Mýtus: Fény zabíjajú koronavírus
Bohužiaľ, aj doba karantény spôsobenej Covidom–19 priniesla niekoľko mýtov, ktoré mnohí ľudia považovali za všeliek. Všetci hľadali spôsob, ako zastaviť progresiu smrteľného koronavírusu. Keďže sa zdá, že vírus zabíja teplo, niektorí si priložili fén k nosným dierkam a pustili do nich horúci vzduch v nádeji, že vírus dokážu „uvariť“. No akurát si zničili nosnú sliznicu.

Mýtus: Každú noc musíte vypnúť počítač
Napriek tomu, že mnoho ľudí vie, že ide o mýtus, stále sa ubezpečujú, či večer vypli počítač. Očividne veria, že vypínanie pomáha pri lepšom fungovaní počítača a predlžuje jeho životnosť. Počítače, rovnako ako mnoho iných zariadení, však majú vstavaný systém napájania, ktorý zabraňuje nadmernému využívaniu príliš veľkého množstva energie, preto sa nemusíte znepokojovať, keď ho náhodou zabudnete vypnúť.

Mýtus: Nemali by ste používať neautorizovanú nabíjačku
Možno neviete, ale istého času si telefónna spoločnosť Sprint najala falošných kupujúcich, ktorí v obchodných centrách chodili okolo nabíjačiek a šepkali zákazníkom, aby si ich nekupovali, pretože môžu poškodiť ich batériu, ktorú zavíria. Išlo o snahu zabrániť zákazníkom pri nákupe produktov tretích strán. Preto, ak vás nabudúce bude niekto odrádzať od kúpy neautorizovanej batérie, môžete predpokladať, že pracuje pre spoločnosť Sprint alebo inú spoločnosť.