MENU
Menu

Techmag Takto sa rodí hviezda. Na fotografiu sa čakalo 18 rokov

Vôbec po prvýkrát v histórii sa astronómom podarilo zachytiť úkaz, ktorý stojí aj za existenciou ľudstva. Neuveriteľných 18 rokov čakali, aby sa im podarilo porovnať dve fotografie, na ktorých vidno jediné: zrod novej hviezdy.

Takto sa rodí hviezda. Na fotografiu sa čakalo 18 rokov
Formujúce sa teleso je od Zeme vzdialené 4 200 svetelných rokov a jeho snímanie plne zamestnalo až 27 satelitov v Novom Mexiku. Prvá fotografia pochádza ešte z roku 1996, tá najnovšia je o celých 18 rokov mladšia. Ak ich porovnáte, rozdiely je vidno na prvý pohľad.

Vedci aj vďaka svojej trpezlivosti zistili, že vznik hviezdy prebieha v rôznych opakujúcich sa etapách. Z jadra najprv prúdi teplý vzduch plný nabitých častíc, ktorý okolo formujúceho sa jadra vytvára akýsi elipsovitý obal. Ten v ďalšej fáze spomaľuje, až kým napokon celkom neustane a vo fáze pokoja zotrváva niekoľko rokov. Proces sa potom opakuje.

Hviezda menom W75N(B) - VLA2 je už teraz 300-krát jasnejšia než naše Slnko. Astronómom poskytuje jedinečnú možnosť skúmať úkaz, ktorý sa vo vesmíre deje už miliardy rokov. Taktiež vďaka nemu dopĺňajú mozaiku informácií o vzniku hviezd mnohokrát väčších, než je Slnko. V pozorovaní sa nechystajú skončiť, a tak sa zrejme aj v budúcnosti môžeme tešiť na ďalšie podobné snímky.

DISKUSIA
17.4. 2015 8:15
Diskusia