Projekt „Akustická mačka“

Akustická mačka bol projekt CIA v 60. rokoch 20. storočia, ktorého cieľom bolo využitie mačiek na špionáž Kremľa a sovietskych veľvyslanectiev. Išlo o to, že veterinárny chirurg implantoval mačke do ušného kanálika mikrofón a rádiový vysielač, do chvostu anténu  a batériu. Celý projekt stál CIA okolo 20 miliónov dolárov! Prvá akcia, do ktorej nasadili akustickú mačku sa však skončila fiaskom. Len čo mačku vypustili, aby pred sovietskym veľvyslanectvom odpočúvala rozhovor, zrazil ju a usmrtil prechádzajúci taxík. Projekt oficiálne zrušili v roku 1967 kvôli ťažkostiam pri výcviku zvierat. Projekt odhalili verejnosti v roku 2001, keď Clintonova vláda zverejnila utajované dokumenty.

Testy japonskej Jednotky 731

Počuli ste o Jednotke 731? Bol to krycí názov jednotky biologického a chemického výskumu japonskej cisárskej armády počas druhej svetovej vojny. Jednotka sa dopúšťala šokujúcich zverstiev pod nálepkou vedeckých experimentov. Najmenej desaťtisíc ľudí od detí, cez tehotné ženy, dospelých až po starcov Jednotka 731 postupne nakazila antraxom, morom, cholerou a ďalšími smrteľnými chorobami. Niektorým ľuďom zmrazili a následne rozmrazili končatiny, aby mohli študovať proces neliečenej sneti, iným amputované končatiny transplantovali na opačný koniec tela. Ľudí priviazali o kôl a použili na testovanie biologických, chemických a výbušných bômb. „Vedci“ dokonca pomocou tlakových komôr testovali, koľko človek vydrží pred prasknutím! 

Experiment so syfilisom v Tuskegee

Tento experiment trval neuveriteľných 40 rokov (1932 až 1972). Afroamerickým roľníkom, ktorí boli jeho obeťami, vedci úmyselne nepovedali, akým ochorením trpia a zámerne im neposkytovali adekvátnu liečbu. Cieľom štúdie bolo pozorovať, ako ich syfilis pripraví o život. Do projektu sa prihlásilo 600 mužov, z nich 399 malo latentný syfilis. Porovnávaciu skupinu tvorilo 201 mužov. Napriek tomu, že penicilín lekári podávali už od roku 1947 ako štandardný liek na liečbu syfilisu, účastníkom experimentu to zatajili. Namiesto penicilínu im podávali placebo vrátane minerálnych doplnkov a aspirínu. Lekári sa snažili pochopiť vplyv a šírenie syfilisu u človeka. Dôsledkom neetických postupov bola smrť 28 mužov, 100 ďalších zahynulo na komplikácie spojené so syfilisom, pričom desiatky z nich nakazili svoje manželky. V dôsledku toho 19 žien porodilo a prenieslo syfilis na svoje deti. V roku 1997 sa americký prezident Bill Clinton ospravedlnil pozostalým a vyhlásil, že postup vlády bol hlboko nemorálny a nesprávny.

Transplantácia ľudských semenníkov

Lekár Leo Stanley pôsobil v prvej polovici 20. storočia v kalifornskej väznici San Quentin. Veril, že mužov, ktorí spáchali zločin spája jedna zásadná vec. Podľa jeho teórie mali všetci nízku hladinu testosterónu, preto sa rozhodol, že im transplantuje semenníky, aby zvýšil hladinu spomínaného hormónu. Veril, že zvýšenie hladiny testosterónu zníži mieru kriminality. V duchu overenia svojej teórie si doktor Stanley urobil pokusných králikov zo 600 väzňov. Keď nemal dostatok ľudských semenníkov, vstrekoval väzňom skvapalnené zvieracie semenníky. Ako dôkaz svojho úspechu Stanley neskôr uviedol príklad belošského väzňa, ktorý tvrdil, že sa cíti energickejší a menej agresívny po tom, ako podstúpil transplantáciu semenníkov od popraveného Afroameričana.

Experiment „Zombie pes“

V roku 1940 zverejnili ruskí vedci video s odseknutými psími hlavami, ktoré držali pri živote niekoľko hodín. Psy krútili ušami v reakcii na zvuky, krútili očami a dokonca si olizovali papule. Vedci tvrdili, že zvieratá dokážu udržať pri živote pomocou systému umelého krvného obehu. Bolo to  prvýkrát, čo vytvorili „zombie psy“. V roku 2005 sa nedali zahanbiť ani Američania, ktorí ruský experiment zopakovali. Tím vedcov z Centra pre výskum resuscitácie na univerzite v Pittsburghu z mŕtvych psov vypumpoval krv a nahradil ju soľným roztokom obohateným kyslíkom a cukrom. O tri hodiny neskôr psom podali transfúziu krvi a elektrický šok. Stalo sa nemysliteľné, psy ožili. Výskumníci naznačili, že jedného dňa sa možno podarí oživiť ľudí, ktorí rýchlo vykrvácali, no ich orgány ostali nepoškodené.

Gény pavúkov implantované do kôz

Genetické inžinierstvo nikdy neprestane udivovať. V štáte Utah v západných Spojených štátoch existuje originálna kozia farma. Žije na nej biela koza, ktorej mlieko je unikátne. V roku 2000 vedci biotechnologickej firmy na základe vládneho programu vštepili gén pavúčieho hodvábu do kôz, aby ich mlieko obohatili o špeciálnu bielkovinu, ktorá vytvára hodváb. A podarilo sa, v mlieku sa tvoria proteíny hodvábu, ktoré vedci následne z mlieka získavajú špecifickými metódami. Mlieko najprv odstredia, aby ho zbavili tuku, pridajú k nemu soli, ktoré vyzrážajú proteíny. Tekutinu odstránia a vyzrážané proteíny rozpustia vo vode, čím vznikne emulzia, z ktorej spriadajú vlákno. Vzniknuté vlákno s priemerom 10 až 60 mikrometrov je približne desaťkrát hrubšie ako pôvodné pavúčie. Zdravotníci veria, že tento objav im pomôže pri navrhovaní nových typov umelých končatín a nepriestrelných viest.