Mŕtvy potkan
CIA použila mŕtve potkany na prenos informácií od svojich pracovníkov. Bola to doslova „mŕtva kvapka“, čo je termín pri špionáži, keď agenti používajú tajné miesto na prenášanie vecí bez toho, aby sa museli stretnúť. Potkany boli skutočné, ale vypitvané, aby v nich bolo miesto na vrecko so suchým zipsom pre správy a peniaze, ktoré agenti mali preniesť. CIA ich používala, pretože neexistuje kultúra, v ktorej by ľudia znechutene neobišli mŕtveho potkana. Boli tiež ohromení množstvom, ktoré sa zmestilo do jedného tela. Jediným potrebným opatrením bolo ponoriť potkana do omáčky Tabasco, aby zdochlinu nezožralo nejaké zviera.

Sada rektálneho náradia

Byť špiónom neznamená len chodiť v smokingu na vychýrené večierky. Špión musí niekedy obetovať pohodlie, aby slúžil svojej krajine – môžu ho napríklad vyzvať, aby si potrebnú výbavu ukryl v konečníku. Sada rektálneho náradia CIA má všetko, čo špión môže potrebovať, a všetko v šikovnej veľkosti pre ľahké ukrytie. Súprava je v nerozbitnom puzdre, aby sa agent nezranil pri pokuse o jej vybratie, a obsahuje všetko, čo môže potrebovať, aby unikol z nepríjemnej situácie. Sada rektálneho náradia je dômyselným kúskom inžinierstva a miniaturizácie. S niečím podobným mohla prísť iba britská tajná služba. Oficiálnym heslom MI5 je „Regnum Defende“ - „Defend the Realm“ (Brániť kráľovstvo, prípadne Brániť ríšu). Až to zvádza pozmeniť na Rectum Defende.

Fajka s ostrou čepeľou

a
Zdroj: Youtube/RT

Aj keď fajčenie môže vážne poškodiť zdravie človeka, existoval jeden kus britskej fajčiarskej špionážnej súpravy, ktorá smrť dokázala spôsobiť ihneď. Na prvý pohľad išlo o bežnú fajku, v ktorej bola mimoriadne ostrá oceľová čepeľ. Keby agent potreboval rýchlo bodnúť nepriateľa, mal zbraň vždy po ruke. Fajku vytvoril anglický výkonný riaditeľ pre špeciálne operácie počas druhej svetovej vojny. Angličania mali vo všeobecnosti záľubu vo výrobe takýchto sofistikovaných zbraní, preto tiež vyrobili fajku, ktorá ukrývala malokalibrovú pištoľ. 

Ukrytá kyanidová tabletka

a
Zdroj: Youtube/RT

Samovražedné tabletky sú ďalším vynálezom, ktorý v okamihu prezradenia mohli špióni použiť. Jednou z populárnych verzií je kyanid vo falošnom zube, ktorý mohli rozhrýzť v prípade potreby. Nebezpečné je, ak špión v spánku škrípe zubami a tabletku nechtiac prehltne. Preto neskôr CIA vyrobila okuliare s kyanidovou kapsulou ukrytou v špičke jej ramien. Agent mohol predstierať, že sa pri hryzení okuliarov hlboko zamýšľa, hoci v skutočnosti páchal samovraždu. V jednom skutočnom prípade požiadal sovietsky diplomat Alexander Dmitrijevič Ogorodnik, ktorý bol americkým špiónom s kódovým označením Trigon, svojich nadriadených o pero s kyanidovou tabletkou. Vzhľadom na hrubé zaobchádzanie, ktoré mohol očakávať po odhalení zo strany KGB, išlo o rozumnú požiadavku, a preto mu vyhoveli. Trigona zatkli a keď sa chystal na výsluch, požiadal o podpísanie priznania svojím špeciálnym perom. Kapsulu vybral, zahryzol do nej a okamžite sa otrávil.

Insektoptéra – odpočúvacia vážka

a
Zdroj: Youtube/RT

Byť muchou na stene a počuť, o čom sa dvaja ľudia rozprávajú - to bol sen všetkých špiónov. Práve na základe tejto myšlienky vznikol insectothopter, miniatúrne bezpilotné odpočúvacie zariadenie, ktoré vytvorila CIA v roku 1970. Insectothopter bol veľký ako vážka, s miniatúrnym oscilátorom, ktorý poháňal krídla a poskytoval „vážke“ rýchlosť, zdvih aj ťah. Navádzaný mal byť laserovými lúčmi, ktoré by ho dopravili k cieľu.  Praktické využitie v teréne vynález nenašiel, lebo jeho tvorcovia zistili, že insectothopter je už pri slabom bočnom vetre ťažko ovládateľný.

Falošný miešok
Keď špión potrebuje rýchlo kontaktovať centrálu, mal by mať na sebe jeden z falošných mieškov. Je určený na nosenie na príslušnom mieste mužského tela a dostatočne priestranný, aby zakryl miniatúrnu vysielačku. Myšlienka bola tá, že keby špióna zajali a podrobne prehľadávali, realistický miešok by nevyvolal pozornosť. Gumový úkryt bol prirodzene textúrovaný a mal dokonca chĺpky. O tom, kto stál ako model pre jeho zhotovenie, sa nehovorí. Iba ten najoddanejší lapač špiónov by sa zdržal na tomto chúlostivom mieste dostatočne dlho, aby odhalil podvod. Falošný miešok však, bohužiaľ, agenti príliš nepoužívali. Aspoň to tvrdí CIA...