MENU
Menu

Techmag Tajná nacistická pevnosť: odtiaľto sa mal bombardovať Londýn

Hlboko vo vápencovom podloží asi 20 kilometrov od francúzskeho mesta Boulogne-sur-Mer ležala tajná podzemná nacistická základňa. Rozvetvená sieť tunelov spájala päť šácht, do ktorých chcel Hitler umiestniť vyše dvoch desiatok superzbraní. Išlo o kanóny V-3 a všetky mierili na 165 kilometrov vzdialený Londýn.

Tajná nacistická pevnosť: odtiaľto sa mal bombardovať Londýn
V priebehu druhej svetovej vojny vyvíjali Nemci niekoľko druhov takzvaných „odvetných zbraní", Vergeltungswaffen. Všetky mali na tú dobu mimoriadne veľký dostrel a ničivý potenciál. Prvou z nich bola V-1, tiež zvaná lietajúca bomba, ktorá bola prvou predchodkyňou riadených striel s plochou dráhou letu.

Koncentračné tábory nemali len nacisti, aj v týchto štátoch naháňali hrôzu

Nasledovala V-2, prvá navádzaná balistická raketa dlhého doletu v histórii. Posledným typom bol V-3, kanón s vyše stometrovou hlavňou, v ktorej sa nachádzalo niekoľko náloží. Tie vybuchli v momente, keď okolo nich presvišťal projektil, aby mu tak dodali ešte väčšiu energiu a dolet.

Aby projektil doletel do Veľkej Británie, musela mať hlaveň kanónu dĺžku minimálne 127 metrov. Ďalšími z predpokladov polohy V-3 bola čo najmenšia vzdialenosť od Britských ostrovov a podložie. Inžinieri usúdili, že najlepšie by bolo delá umiestniť na kopce s pevným podložím, do ktorého by bolo možné vyvŕtať nielen diery na upevnenie zbraní, ale aj priestory pre podzemnú základňu.

Tajná nacistická pevnosť: odtiaľto sa mal bombardovať Londýn
Práce na delostreleckej batérii začali v septembri 1943. Pôvodné plány rátali s tým, že celkovo až 25 kanónov malo byť schopných vypáliť dovedna 600-krát za hodinu.

Spojenci o projekte V-3 vôbec netušili, hoci v oblasti, kde mali byť superzbrane umiestnené, pozorovali nezvyčajnú aktivitu. Mysliac si, že ide o základňu pre rakety V-2, rozhodli o bombardovaní daného územia.

Nálety v novembri 1943 až júni 1944 spôsobili nacistom len malé škody. Britskej RAF sa však napokon podarilo pomocou seizmických bômb Tallboy niekoľko tunelov zničiť. Smrť v nich našli asi tri stovky robotníkov. Bombardovanie pokračovalo až do septembra 1944, kedy zvyšky základne dobyli postupujúce kanadské jednotky.

Po skončení vojny Winston Churchill nariadil úplne zničenie komplexu, aby ho už nebolo možné znovu využiť. Ako povedal: „Ak by tieto zbrane vystrelili, išlo by o najdrvivejší útok proti Británii."

Základňa však predsa len našla využitie. V roku 1969 miestny farmár odkryl malú časť tunela a začal v nej pestovať huby. O 15 rokov neskôr, keď dokončil ďalšie vykopávky, tu otvoril malé múzeum.

DISKUSIA
9.3. 2017 6:30
Diskusia