MENU
Menu
Bazoule.

Techmag V symbióze s krokodílmi: Dochádza v africkej dedine k napadnutiu ľudí predátormi?

Staroveký Egypt si zväčša spájame s uctievaním mačiek. Už menej známym faktom je, že posvätné tu boli aj krokodíly. Ľudia verili, že v nich na Zem zostupuje boh Sobek. Dodnes dokonca existuje dedina, kde krokodíly uctievajú. Prekvapením je, že symbióza človeka a zvieraťa je absolútne mierumilovná.

Dedina Bazoule leží asi 30 kilometrov od hlavného mesta Burkiny Faso. Žijú v nej potomkovia Mossiov, bojovného kmeňa, ktorému krokodíl slúžil ako totem. Bazoulčania majú vlastné jazero, v ktorom žije asi 150 týchto zvierat. A navzájom si nerobia problémy.

Ako došlo k tomu, že niektoré krokodíly sa podarilo skrotiť až do takej miery, že dovoľujú ľuďom sadnúť si na ne? Legenda hovorí, že v 15. storočí zachránili zvieratá miestnych pred krutou smrťou smädom. V období sucha vraj Mossiovia sledovali krokodíly, ktoré ich doviedli k malému jazeru. Tu si založili dedinu, ktorá sa dnes volá Bazoule.

Dedinčania sú zvieratám dodnes vďační a starajú sa o ne. Keď niektoré z nich zomrie, dokonca mu vystroja pohreb. Každoročne tiež usporadúvajú slávnosti na počesť týchto plazov.

Dedina nemá kroniku, ale pamätníci tvrdia, že minimálne v priebehu posledných 70 rokov nedošlo k žiadnemu usmrteniu človeka krokodílom. Ženy v jazere bežne perú oblečenie a zberajú vodné rastliny, deti sa hrajú na brehu. Občas dôjde k útoku, výsledkom sú však ľahké zranenia. Dedinčania veria, že ich trestajú bohovia a nejde o agresivitu samotných zvierat.

Zvláštny vzťah ľudí a zvierat priťahuje množstvo pozornosti. Turista si tu môže kúpiť kurča, ktoré potom jeho sprievodca využije ako návnadu na vylákanie krokodílov z vody. A ak má dosť odvahy, môže napodobniť miestne deti a sadnúť si zvieraťu na chrbát.

Bazoule z turizmu profitovala až do vzostupu moc džihádistov, ktorí z regiónu vyhnali prakticky všetkých cudzincov. Hrozbou je tiež globálne otepľovanie, ktorú znižuje ročný úhrn zrážok a spôsobuje vysychanie jazera. Ak je ale legenda pravdivá, mali by krokodíly priviesť potomkov Mossiov k novému zdroju vody.