MENU
Menu
a

Techmag Superzločinec okradol stovky ľudí, má schopnosť ako z filmu

Z filmov poznáme dva druhy superhrdinov: dobrých a zlých. Istý pokladník z Japonska sa radí do tej druhej skupiny. Svoju mimoriadnu schopnosť totiž využil na to, aby okrádal ľudí.

Jusuke Taniguči má 35 rokov a fotografickú pamäť. Zatkli ho za to, že odcudzil informácie o kreditných kartách od vyše 1300 ľudí a pritom nevyužil nič okrem svojej hlavy. Pracoval totiž za pokladňou a vždy, keď mu niekto podal platobnú kartu, aby ju mohol pokladník vložiť do terminálu, Taniguči si v zlomku sekundy zapamätal všetky údaje potrebné k zaplateniu.

Ako pokladník pracoval len na polovičný úväzok priamo v japonskom hlavnom meste Tokio. V obchode sa zamestnal práve preto, aby mohol svoju pamäť využívať na nekalé činy. Dokázal si prakticky okamžite zapamätať 16-miestne číslo karty, jej exspiráciu, meno majiteľa i bezpečnostný kód. Nič viac na nakupovanie cez internet nepotreboval. Fotografická pamäť, zvaná tiež aj eidetická, je schopnosť vyvolať si v mysli detaily akéhokoľvek obrázka. Taniguči si dokázal tieto „snímky" zapamätať tak dlho, kým si potrebné údaje zapísal do denníka. Keď polícia vtrhla do jeho bytu, našla zápisník so stovkami a stovkami údajov o kreditkách a ich majiteľoch. Bolo ich vyše 1300.

Taniguči povedal policajtom, že prostredníctvom cudzích kreditných kariet si kupoval všemožné veci, ktoré potom predával v záložniach. Peniaze následne používal na platenie nájomného a kúpu potravín. Chytili ho kvôli chamtivosti. V marci si totiž objednal dve drahé kabelky za 270-tisíc jenov, čo je asi 2500 eur. Nechal si ich doviezť priamo do bytu a na základe toho ho muži zákona vystopovali.

Mnohé japonské banky zatiaľ nevyužívajú bezpečnostné systémy, ktoré by dokázali zabrániť takýmto podvodom. Zatiaľ čo u nás je zväčša potrebné pri platbe kartou zadať aj kód, ktorý človeku príde SMS-kou, v krajine vychádzajúceho Slnka ide o hudbu budúcnosti. Ľudia s fotografickou pamäťou tu tak majú raj.