Facebook/Meta

Facebook úplne zmenil spôsob, akým ľudia na svete komunikujú. Stal sa absolútnym fenoménom doby od prvotného projektu, keď ho Mark Zuckerberg spustil zo svojej internátnej izby, aby uľahčil komunikáciu medzi študentmi Harvadskej univerzity, až po celosvetový fenomén s viac ako miliardou užívateľov. FB slúži najmä na komunikáciu, nadväzovanie priateľstiev, zdieľanie fotografií a videí, uverejňovanie reklám. Je rozsiahlym zdrojom správ, pričom trhová hodnota tejto sociálnej siete prekročila v roku 2013 hranicu 100 miliárd dolárov. Spoločnosť si však prešla aj peklom kvôli súdnym sporom súvisiacim s ochranou osobných údajov, kvôli čomu je stále obrovským terčom kritiky. Pravdepodobne pod vplyvom týchto udalostí sa Facebook v januári 2022 premenoval na spoločnosť Meta. Po novom sociálna sieť Meta zastrešuje služby ako Facebook, Instagram a iné. Mark Zuckerberg chce so sociálnymi sieťami vytvoriť metaverzum, teda vlastný svet. Napriek ťažkostiam spoločnosť inšpirovala mnohé platformy sociálnych médií, ktoré odvtedy vznikli a mnohí Facebook považujú za začiatok moderných sociálnych médií. Facebook/Meta zmenil svet spôsobom, o ktorom sme si ani nemysleli, že je možný.

Google

Je ohromujúce predstaviť si, že Google denne zaznamená viac ako 99-tisíc vyhľadávaní za sekundu. Google zmenil svet zjednodušením prístupu k informáciám spôsobom online. Spoločnosť indexovala stránky a sprístupnila ich vyhľadávaním na jedinej karte. Dnes si absolútne nedokážeme predstaviť, ako by fungoval svet a vyhľadávanie informácií bez tejto spoločnosti. Google je však viac ako vyhľadávač. Má viacero užitočných aplikácií, ktoré nám zjednodušujú život. Disk Google, Google Meet, Google Earth, Gmail, Google Lens aj notoricky známe Google Maps, ktoré sa stali povinnou výbavou každého cestovateľa. Viete si predstaviť, že vytiahnete papierovú mapu uprostred New Yorku, aby ste zistili, kam máte ísť? Google pomáha nájsť takmer všetko, podporil tiež mnohé odvetvia, vrátane dopravy, zjednodušením navigácie pre spoločnosti ako Uber a Lyft. Napriek nesporne pozitívnemu vplyvu na svet je však Google aj „škodlivý“, napríklad pre kartografický priemysel, ale aj pre tlačiarne.

Ford Motors

Ford Motors je firma, ktorá zmenila výrobu áut na sériovú. Automobilky dnes vďaka montážnym linkám produkujú autá v rekordnom čase. Pred vznikom spoločnosti sa všetky autá vyrábali na mieru, s rôznymi dielmi od rôznych výrobcov. Jednotlivé časti zmontovali a zhotovili automobil pre bohatých, pretože len tí si ich vtedy mohli dovoliť. Henry Ford, zakladateľ spoločnosti, si uvedomil, že proces trvá príliš dlho a k autu sa dostane úzky okruh ľudí. Preto sa rozhodol vybudovať výrobný a montážny závod, aby zabezpečil zrýchlenie celého procesu a výrobu rovnakých vozidiel v rekordnom čase, s rovnakými dielmi a farbami. Neuveríte, ale v roku 1908 firma predstavila Ford T, z ktorého do roku 1927 predali neuveriteľných 15 miliónov kusov! Ford dokázal majstrovsky využiť reklamu, ktorá bola takmer v každých novinách v USA. Založil tiež sieť predajcov, vďaka čomu predaj z roka na rok rástol aj o viac ako 100 percent. Vďaka H. Fordovi sa autá stali pre širokú verejnosť dostupnejšie.

Microsoft

Spoločnosť Microsoft zmenila spôsob používania počítačov aj to, ako ich vnímame. Dnes j to spoločnosť s najvýznamnejším trhovým podielom počítačového softvéru a operačných systémov. Rovnako ako ostatné spoločnosti, ktoré transformovali svet, aj Microsoft urobil zo svojho zakladateľa Billa Gatesa jedného z najbohatších ľudí sveta. Microsoft naďalej dominuje v odvetví osobných počítačov vytváraním operačných systémov, na ktorých beží mnoho elektronických zariadení, najmä notebooky. Okrem operačných systémov ponúka aj kancelárske produkty ako Microsoft Word a Excel, ktoré využívajú na zadávanie údajov ľudia na celom svete. Ponúkajú tiež cloudové úložisko a dokonca platformy sociálnych médií, ako je LinkedIn. Microsoftu patrí aj Xbox, jedna z najväčších videoherných spoločností na svete. Vedeli ste, že tento počítačový gigant začínal len s tromi zamestnancami? V roku 2015 už mala firma ročný obrat vyše 60 miliárd dolárov.