MENU
Menu

Techmag Štyri fakty, ktoré neviete o najdlhšom lete na svete

Letecká doprava je neustále obľúbenejšia, pretože dokáže prepravovať na veľké vzdialenosti najefektívnejšie. Má však svoje limity a naprieč svetom sa len málokedy dostanete bez prestupov. Lenže existujú aj výnimky. Najdlhší len na svete má viac ako 17-tisíc kilometrov a let trvá cez 19 hodín. Má však pár tajomstiev.

Štyri fakty, ktoré neviete o najdlhšom lete na svete
Išlo o letecký pokus
Pätnásty november sa zapísal do histórie ako deň, kedy súkromná letecká spoločnosť Qantas vykonala najdlhší let na svete bez medzipristátia s cieľom otestovať komerčnú prevádzku. Smeroval z Londýna do Sydney a trval 19 hodín a 19 minút. Pri štarte nebolo prakticky vôbec jasné, či sa nakoniec dostane lietadlo zdarne na cieľové letisko. Aj preto vo veľkom Boeingu 787-9 Dreamliner letelo len 52 ľudí, pričom šiesti boli ešte k tomu členovia posádky. Pristáli, prežili a spoločnosť má na základe tohto pokusu cieľ prevádzkovať let ako pravidelnú linku.

Najsmrtiacejší let: Zomrú milióny vtákov, prežije len jedno percento

Nešlo úplne o prvotinu
Spoločnosť dnes síce prezentuje let ako prelomový, ale pravda je taká, že už si málokto spomenie na rok 1989, kedy Boeing 747- 400, takisto spoločnosti Qantas, už raz zvládul trasu medzi Londýnom a Sydney. Takže tohoročný let bol v skutočnosti druhý. Problém teda nebol prekonať vzdialenosť, ale pokúsiť sa o opakovanie s možnosťou komerčného využitia.

Neuveriteľný let. Muž sa dostal z Londýna do Austrálie v debne

Pôjde o luxusný zážitok
Alan Joyce, výkonný riaditeľ spoločnosti Qantas, hovorí aj o inštalácii posilňovne, baru, miestností na spanie, konferenčných miestností ako aj o detskom kútiku. Tento let bude skutočne s prívlastkom luxusu a spoločnosť chce zabezpečiť, aby počas takmer dvadsiatich hodín pasažierom neopuchli nohy a ani sa nenudili.

Cestujete? Máme tipy, ako minimalizovať jetlag

Let je pripravovaný v spolupráci s lekárskym výskumným centrom v Sydney, aby zmiernili jet lag a preto je na palube podávané špeciálne menu a tak isto sa prispôsobuje osvetlenie v kabíne tomu, aby pociťovali prelet časovými pásmami čo najmenej.

Slnko uvidíte vychádzať dvakrát
Ide síce len o necelých 20 hodín, ale vďaka prekonaniu veľkej vzdialenosti majú cestujúci možnosť vidieť dva východy slnka. Je to jediná možnosť, ako dokáže človek zažiť dvakrát ráno v priebehu 24 hodín. Aj to je jeden z dôvodov, pre ktorý si možno niektorí cestovatelia rezervujú let práve touto linkou.

Autor: Marcos
Foto: Pixabay

DISKUSIA
28.11. 2019 17:00
Diskusia