MENU
Menu

Techmag Stroj vyrába vodu zo vzduchu, môže zažehnať prichádzajúcu krízu

Vysokovýkonné zariadenie, ktoré vyrába vodu zo vzduchu, znie ako prístroj zo sci-fi filmu. Je však skutočné. Vynašla ho spoločnosť Skysource/Skywater Alliance. Funguje v akomkoľvek prostredí, využíva stopercentne obnoviteľnú energiu a denne vyrobí najmenej dvetisíc litrov vody.

Stroj vyrába vodu zo vzduchu, môže zažehnať prichádzajúcu krízu
Vynálezcovia sa podobne ako mnohí iní pred nimi inšpirovali prírodou. Vymysleli zariadenie s názvom WEDEW, ktoré si v zásobníku o veľkosti lodného kontajnera vyrába vlastné mraky. Následne nasaje zvonku teplý vzduch a preženie ho cez antimikrobiálny filter do zásobníka, kde sa zmieša s chladnejším vzduchom. Výsledkom je kondenzácia. WEDEW nemá veľa pohyblivých súčiastok a s minimálnou údržbou vie fungovať desať až 15 rokov.

Sucho odkrylo kamene s krutými predpoveďami. "Plačte," odkazujú dávno mŕtvi

V zemskej atmosfére sa nachádza približne 13-tisíc kilometrov kubických vody. To je viac, než sa zmestí do Horného jazera, tretieho najobjemnejšieho jazera na Zemi. Hydrologický cyklus navyše zabezpečuje, že sa voda v atmosfére neustále dopĺňa, takže ani ten najvýkonnejší stroj nie je schopný ju vysušiť. Niet divu, že firma Skysource/Skywater Alliance získala na súťaži XPrize hlavnú cenu: 1,5 milióna dolárov. Súťaž XPrize je zameraná na vynálezy, ktoré majú pomôcť ľudstvu.

VIDEO: Natočili najosamelejšieho muža sveta, je posledným zo svojho kmeňa

WEDEW je energeticky pomerne nenáročný. Liter vody vyrobí za približne dva centy. Navyše neprodukuje žiadne emisie, takže je šetrný k životnému prostrediu.

V nasledujúcich rokoch bude pitná voda čoraz nedostupnejšia. Hoci v 90-tych rokoch 20. storočia sa situácia prudko zlepšovala a prístup k nekontaminovanej pitnej vode získalo vyše 2,5 miliardy ľudí, pokrok sa zastavil. Jedna z desiatich osôb dnes pije vodu pochybnej kvality a zmeny klímy spôsobia, že tento počet bude pomaly narastať. WEDEW však môže vývoj zvrátiť a zaistiť, že aspoň o pitnú vodu sa nebudú viesť vojny.

Orangutan proti bagru, ktorý mu zničil domov. VIDEO vás chytí za srdce

Jedno veľkomesto už vodnú krízu zažilo. Na jar roku 2018 úrady v Kapskom meste bojovali s nedostatkom vody a hrozilo, že zásoby sa úplne vyčerpajú. 3,5 milióna obyvateľov juhoafrickej metropoly by tak bolo odkázaných len vládnu pomoc. Zvažovalo sa dokonca aj pritiahnutie ľadovca z Antarktídy, spásu však napokon po dlhom období sucha priniesli dažde.

Problémom ostáva cena WEDEW-u. Najmenšie zariadenie, ktoré vyrába 150 litrov vody denne, stojí v prepočte 16-tisíc eur. Pokryje pritom len dennú spotrebu vody jedného človeka. Veľké stroje budú podstatne drahšie, dá sa však predpokladať, že rovnako ako všetky ostatné technológie, aj cena WEDEW-u bude postupne klesať. Sme zvedaví, či sa takýmto spôsobom naozaj podarí zastaviť prichádzajúcu vodnú krízu.

DISKUSIA
17.11. 2018 13:00
Diskusia