MENU
Menu
a

Techmag Stredoveké mýty, ktorým verí takmer každý: Aká je pravda?

Stredovek trval zhruba od 5. do 16. storočia - celkom 1100 rokov. Toto obdobie často neprávom kritizujú ako obdobie temna, ale pravda je iná. Mnohé informácie o stredoveku, ktorým veríme, sú mýty, a preto sme sa rozhodli, že uvedieme veci na pravú mieru.

Mýtus: Trest smrti bol bežný
Napriek tomu, že o stredoveku si mnohí myslia, že bol obdobím temna, práve vtedy vznikol právny systém s porotou a súdne procesy boli v skutočnosti často naozaj spravodlivé. Trest smrti sudcovia považovali za mimoriadne prísny a používali ho iba v prípadoch najhorších trestných činov, ako sú vražda, zrada a podpaľačstvo. Inštitút trestu smrti začali zneužívať až v neskoršom období stredoveku ako prostriedok na likvidáciu náboženských oponentov.

Mýtus: Biblie cirkev zamykala, aby ľudia nevideli „pravé slovo“
V stredoveku, kým „neprišiel“ Gutenberg, sa všetky knihy museli písať ručne. Išlo o nesmierne náročnú úlohu, ktorá trvala mnoho mesiacov i rokov, obzvlášť ak išlo o knihu s takým rozsahom, akou je Biblia. Táto neľahká práca patrila mníchom, ktorí prepisovali knihy v kláštoroch. Ručne písané knihy mali neuveriteľnú hodnotu a najmä pre cirkev boli nepostrádateľné, lebo kňazi z Biblie čítali nahlas pri každej omši. Preto je pochopiteľné, že v záujme ochrany kníh ich často zamykali. Neexistovalo žiadne sprisahanie, ktoré bránilo ľuďom, aby prišli do kontaktu s Božím slovom.

Mýtus: Chudobní často hladovali
Nie je to pravda. Roľníci mali každý deň čerstvú kašu, chlieb a pivo a tiež mali prístup k sušenému alebo konzervovanému mäsu, syrom, ale aj k ovociu a zelenine. Kuracie mäso, kačice, holuby či husi neboli na roľníckom stole až také neobvyklé. Mnohí roľníci mali aj úle a dorábali si vlastný med. Vzhľadom k rozmanitosti dnešnej stravy to nie je žiadne terno, ale zdá sa, že stredoveké jedlo roľníkov bolo neraz výživnejšie a zdravšie. Bohatí mešťania mali na výber veľa druhov mäsa, okrem hydiny aj hovädzie či baranie.

Mýtus: Ľudia sa nekúpali, preto všetci smrdeli
Toto je ďalší mýtus, s ktorým súvisia desiatky ďalších. Jedným z nich je, že kadidlo v kostoloch používali, aby prehlušili smrad z toľkých ľudí na jednom mieste. V skutočnosti bolo kadidlo súčasťou cirkevných rituálov kvôli jeho histórii vychádzajúcej zo židovského náboženstva. V stredoveku mala väčšina miest kúpeľné domy, pretože čistota a hygiena boli dôležité. Kúpanie bolo súčasťou rôznych obradov, ako napríklad pri vstupe do stavu rytierskeho. Niektorí ľudia sa kúpali denne, iní menej pravidelne, no väčšina ľudí sa kúpala a používali aj horúcu vodu.

Mýtus: Roľníci zažívali iba ťažkú ​​drinu, ktorá im ničila zdravie
Áno, roľníci v stredoveku naozaj tvrdo pracovali, pretože obrábanie polí bolo jediným spôsobom ako si zabezpečiť živobytie. Ale zároveň mali pravidelné festivaly (náboženské i svetské), ktoré zahŕňali tanec, pitie, hry a turnaje. Mnoho hier z tej doby pretrvalo dodnes: šach, dáma či kocky. Z dnešného pohľadu je to menej zábavné ako najnovšia hra pre Wii, ale roľníci si okrem práce mohli vychutnať teplé počasie a sociálne kontakty.

Mýtus: Stredovek bol obdobím najväčšieho násilia
Aj keď sa v stredoveku vyskytuje násilie, nedá sa ani len porovnať s násilím v časoch Stalina, Hitlera či Mao Ce-tunga. Väčšina ľudí prežila pokojný život. Podľa mnohých historikov dokonca ani inkvizíciu nesprevádzalo také krvavé násilie, ako o tom vravia mnohé knihy či filmy. Najviac obetí si dve najväčšie inkvizície: episkopálna a španielska. Podľa odhadov počas episkopálnej inkvizície zahynulo celkovo asi dvetisíc ľudí a počas španielskej popravili asi 2 250 ľudí. Odborníci vravia, že počas viac ako 500 rokov trvania inkvizície zahynulo asi šesťtisíc ľudí.