MENU
Menu

Techmag Strašidelné teórie o tom, čo sa deje vnútri čiernej diery

Čierne diery sú záhadné útvary, ktoré popierajú fyzikálne zákony. Nevieme presne, čo sú ani čo sa v nich deje a nie je možné to zistiť. Môžeme ich len pozorovať a teoretizovať, čoho sú schopné. Napríklad, čo by sa stalo, keby niekto skočil do čiernej diery? Ponúkame vám zopár strašidelných teórií.

Strašidelné teórie o tom, čo sa deje vnútri čiernej diery
Naklonuje vás
Informačný paradox čiernej diery je záhada, ktorá fyzikov zaujímala stáročia. Bola predmetom nekonečných debát o tom, čo sa stane, keď vstúpite do čiernej diery. Pre pochopenie paradoxu použijeme príklad. Predstavte si, že priateľ vás z diaľky pozoruje, keď vstupujete do čiernej diery. Vidí ako sa vaše telo natiahlo a roztrieštilo na drobné kúsky.

Myslí si, že ste mŕtvy, ale... vy ste stále živý a zdravý a donekonečna padáte do čiernej diery. Čo sa s vami v budúcnosti stane sa vás v tomto okamihu netýka. Dôležité je, že ste nažive, hoci vás priateľ videl zomierať. To je informačný paradox čiernej diery. Nie je to ilúzia a nezbláznili ste sa. Fyzikálne zákony určujú, že mimo čiernej diery ste obaja mŕtvi, ale v jej vnútri ste živí.

Urobí z vás špagetu
Podľa ďalšej teórie, keď vstúpite do horizontu udalostí čiernej diery začne na vás pôsobiť masívna gravitácia. Po páde do čiernej diery obrovská sila „rozdrobí" súdržnosť vášho tela a doslova vás roztrhá na kusy. V prípade, že sa rozhodnete skočiť hlavou napred do čiernej diery, vaše telo sa natiahne a získa tvar podobný špagete. Je to preto, že rozdiel v gravitačnom zrýchlení medzi hlavou a nohami je neuveriteľne obrovský. Aj preto fyzici tento proces označujú ako špagetifikácia.

Skresľuje svetlo, priestor a čas

Prvé, čo by ste si mohli pri vstupe na horizont udalostí čiernej diery všimnúť je iné svetlo, priestor a čas. Vo vnútri čiernej diery totiž nefungujú fyzikálne zákony, ako ich poznáme, ale úplne nové. Nekonečné množstvo gravitácie, ktoré vzniká v strede čiernej diery viaže priestor, mení čas a svetlo. Naše vnímanie toho, čo sa deje pri prechode horizontom udalostí by preto bolo úplne iné. Samozrejme, trvalo by to len dovtedy, kým by nás nepohltila osamelá temnota a neboli by sme schopní vnímať vôbec nič.

On the left, an optical image from the Digitized Sky Survey shows Cygnus X-1, outlined in a red box.  Cygnus X-1 is located near large active regions of star formation in the Milky Way, as seen in this image that spans some 700 light years across. An artist's illustration on the right depicts what astronomers think is happening within the Cygnus X-1 system.  Cygnus X-1 is a so-called stellar-mass black hole, a class of black holes that comes from the collapse of a massive star.  New studies with
On the left, an optical image from the Digitized Sky Survey shows Cygnus X-1, outlined in a red box. Cygnus X-1 is located near large active regions of star formation in the Milky Way, as seen in this image that spans some 700 light years across. An artist's illustration on the right depicts what astronomers think is happening within the Cygnus X-1 system. Cygnus X-1 is a so-called stellar-mass black hole, a class of black holes that comes from the collapse of a massive star. New studies with
Zdroj: Chandra X-ray Observatory Center
Cestovanie v čase
Najväčší fyzici vrátane Einsteina a Hawkinga sa domnievali, že zákony čiernej diery sa dajú využiť na cestovanie v čase. Gravitácia deformuje čas a čierna diera je v podstate masívny gravitačný organizmus. Preto je prirodzená myšlienka, že skreslenie umožňuje cestovanie v čase. S využitím rozdielneho času vo vnútri a mimo horizontu udalostí by ste sa mohli vrátiť do futuristického sveta, v ktorom máte stále 25 rokov, pričom váš najlepší priateľ má šesťdesiat. Nanešťastie, v tejto chvíli nepoznáme žiadny spôsob ako cestovať do čiernej diery a ani to, ako sa z nej dostať von.

Možno prežijeme
Keby sa nám podarilo odcestovať do čiernej diery v centre našej galaxie, ktorá je 25-tisíc svetelných rokov ďaleko a 4,3 miliónkrát ťažšia ako Slnko, možno by sme v nej mohli normálne žiť. Úvaha vychádza z myšlienky že slapové sily, ktoré vyvíjajú tlak na telesá bez zmien ich objemu spôsobia, že by sme mohli normálne žiť vo vnútri horizontu udalostí, kým by sme nezomreli od hladu alebo na dehydratáciu. Chýbajúca gravitačná singularita by nám umožnila normálne žiť.

Biela diera
Čierna diera pohltí úplne všetko, vrátane svetla. Ale kde skončia všetky častice? Jedna z teórií tvrdí, že všetko, čo čierna diera pohltí sa dostane von na jej druhom konci, kde je biela diera. Nevieme skutočne, či je biela. Dôvodom jej pomenovania je, že je úplným protikladom čiernej diery. Nepohlcuje, ale „vypľuje" všetko, čo čierna diera pohltila. Táto teória núti fyzikov zvažovať, či biela diera nie je základom vzniku nášho vesmíru. Ak sa vám podarí prežiť pád do čiernej diery a dostať sa von z bielej diery, s najväčšou pravdepodobnosťou sa nikdy nebudete môcť vrátiť späť do „nášho" vesmíru.

Cestovanie do paralelného vesmíru

Keby ste sa naozaj dostali do čiernej diery, nemohli by ste sa síce vrátiť do vesmíru, ktorý ste poznali, ale mohli by ste byť v bezpečí v novom paralelnom vesmíre. Fyzici sa domnievajú, že čierna diera môže slúžiť ako most do alternatívnej reality. Čo obsahuje, je len na našej fantázii.

DISKUSIA
14.6. 2016 8:00
Diskusia