Odhalený supersaurus

Rovnako ako iné veľké dinosaury patrí aj supersaurus do rodiny bylinožravcov a žil asi pred 150 miliónmi rokov počas jurského obdobia. Prekročil svojou veľkosťou neuveriteľných 39 metrov a pravdepodobne dokonca dosiahol 42 metrov. Veľkosť sa počíta od hlavy až po chvost. Žiadny iný dinosaurus takouto veľkosťou dodnes nedisponoval. Doposiaľ najdlhší exemplár vydolovaný zo zeme je diplodocus s dĺžkou 33 metrov. Tento pán na holenie však prišiel o svoje prvenstvo a z piedestálu veľkostí ho vytlačil práve supersaurus?

Kde sa vzal nový super dinosaurus?

Veľký objav supersaura predstavil výskum prezentovaný 5. novembra na výročnej konferencii Spoločnosti paleontológie stavovcov. Nové objavy sa realizovali takmer 50 rokov, pretože prvý supersaurus bol objavený v roku 1972, avšak vtedy sa ešte nedalo predpokladať, že ide o nový unikát. Kostrové pozostatky vykopal  Jim Jensen, ktorý zbieral a pripravoval fosílie pre Brigham Young University v kameňolome Dry Mesa Dinosaur Quarry v Colorade. V tom čase sa však kostra supersaura klasifikovala ako tri nálezy dinoasaurov menšej veľkosti. Až ďalšie odborné skúmania trvajúce desaťročia odhalili, že ide o jedno maxi telo.

Predstavujeme svetový objav

Závery z nového výskumu, ktoré predniesol Matt Lamanna, paleontológ v Carnegie Museum of Natural History v Pittsburghu povedal, že dinosaurus, formálne prezývaný ako Goliáš bol už oficiálne pomenovaný ako supersaurus. Najdlhší dinosaurus v histórii, ale nie je najťažší. Táto pocta dodnes patrí titanosaurovi argentinosaurusovi, ktorý vážil viac ako 90 ton. To znamená, že podľa odhadov vážil dvakrát toľko ako supersaurus.