MENU
Menu

Techmag Slová, ktoré poznajú všade: Dohovoríte sa nimi kdekoľvek v zahraničí

Každý jazyk obsahuje typické slová, ale v každom jazyku nájdete i výrazy, ktoré sú takmer rovnaké na celom svete. Rovnako znejú, podobne sa píšu a dohovoríte sa s nimi na celej planéte. Ak vás zaujíma pôvod týchto slov, začítajte sa do nasledujúcich riadkov, ktoré vám priblížia históriu ich vzniku.

Slová, ktoré poznajú všade: Dohovoríte sa nimi kdekoľvek v zahraničí


„Pyžamo"

Vedeli ste, že slovo „pyžamo" sa používa takmer po celom svete? Pozná ho hindčina i urdčina ako pay jama, ktoré označovalo voľné nohavice zviazané okolo pásu. Po kolonizácii Indie si Briti vzali tento odev domov a postupom času sa rozšíril na celý európsky kontinent. Dnes takmer v akomkoľvek jazyku nájdete nejakú podobu tohto slova.

Skutočný život Pocahontas: Indiánsku "princeznú" nečakal koniec ako z rozprávky

Či je to bijama v arabčine alebo pizsama v maďarčine. Slovo „pyžamo" sa dokonca vyskytuje v jazykoch ako baskičtina a írčina. Najzaujímavejšie je, že pred jeho rozšírením každý jazyk disponoval vlastným termínom pre označenie oblečenia na spanie. Pyžamo všetky tieto pomenovania nahradilo.

Slová, ktoré poznajú všade: Dohovoríte sa nimi kdekoľvek v zahraničí


„OK"

Slovíčko O. K. patrí medzi najpoužívanejšie slová na svete. Vzniklo v Spojených štátoch amerických pred 172 rokmi ako lacný vtip, no vďaka svojej jednoduchosti sa rýchlo rozšírilo po celom svete. Prvýkrát ho použili 23.3.1839 v denníku Boston Morning Post. Je fonetickou skratkou Oll korrekt - All correct (všetko v poriadku). Existujú aj iné teórie, napríklad, že skratka pochádza z gréckeho slova ola kala („je to dobré" alebo „všetko dobré") alebo odvodená od frázy „och aye", ktorá má pôvod v škótskom jazyku, kde znamená „všetko v poriadku".

Ako vyzeral život lekára, ktorý "liečil" mor? Ľudia sa ho báli, spôsoboval im bolesť

K rozšíreniu slova výrazne pomohol vynález telegramu a rozvoj železničnej dopravy. Dvojpísmenový výraz úradníci rýchlejšie naťukali morzeovkou. Výrazom O. K. začali schvaľovať i dokumenty. Ku koncu storočia sa slovo rozšírilo medzi ľuďmi. Jeho celosvetovému rozšíreniu pomohlo zloženie hlások, keďže sú v ňom zvuky príbuzné mnohým jazykom. Ako vravia jazykovedci, v takmer každom jazyku na svete sú samohlásky A, O i spoluhláska K.

Slová, ktoré poznajú všade: Dohovoríte sa nimi kdekoľvek v zahraničí


„Taxi"

„Taxi" je ďalšie relatívne nové slovo, ktoré preniklo do mnohých jazykov. Od termínu „taxameter" zo stredovekého latinského slova taxónov („daň" alebo „poplatok") sa na celom svete začala používať skratka „taxi". Aj keď výslovnosť slova je v rôznych častiach iná, vždy je blízka výslovnosti „tak-sí". V Japonsku kedysi taxíky označovali „ippan jokjaku rjokaku jidoša" (motorové vozidlo pre bežných cestujúcich). Nečudo, že skrátené slovo takušii sa stalo ihneď obľúbeným. Takmer vo všetkých slovníkoch sveta slovo „taxi" označuje dopravu cestujúcich na požadovanú vzdialenosť za určitý poplatok.

Väčšina párov pri zoznamovaní sa na žiadne hviezdy neverí.
Väčšina párov pri zoznamovaní sa na žiadne hviezdy neverí.
Zdroj: pixabay


„Gitara"

Vysledovanie slova „gitara" je zložité, keďže v histórii ho používali pre rôzne strunové nástroje. Gitara pochádza z Prednej Ázie, kde zaznamenali prvý hudobný nástroj podobný gitare (kinor u Sumerov). Až v 19. storočí vznikol šesťstrunový nástroj, ktorý sa veľmi podobal všestrannej a bežnej gitare, ktorú dnes poznáme.

Predchodca čítačky kníh vznikol už v 16. storočí, ako fungoval?

Moderná gitara pochádza zo španielčiny, zo stredovekého nástroja známeho ako guitarra latina. Výskum však preukázal, že slovo má korene v gréckom slove kithara a arabskom gitara.

Slová, ktoré poznajú všade: Dohovoríte sa nimi kdekoľvek v zahraničí


„Čaj"

Čína vyváža čaj - produkt i slovo - do celého sveta. Pre slovo čaj má čínsky jazyk síce jeden znak, ale dve výslovnosti. Prvá je „cha", ktorá pochádza z oblasti Canton, Hong Kong a z mandarínskej čínštiny a druhá výslovnosť je „te", ktorú požívajú v okolí prístavu Amoy v dialekte Minnan. Výslovnosť cha sa neskôr rozšírila do perzštiny, urdčiny, arabčiny, ruštiny, gréčtiny, slovanských jazykov a nakoniec do východoafrických jazykov, ako je napríklad svahilčina. Výslovnosť te zas používajú v taliančine, dánčine, angličtine, holandčine, hebrejčine, nemčine a iných západoeurópskych jazykoch. Vyzbrojení obidvoma slovami môžete požiadať o šálku čaju takmer kdekoľvek na svete.

Slová, ktoré poznajú všade: Dohovoríte sa nimi kdekoľvek v zahraničí


„Káva"

Určite súhlasíte s tvrdením, že káva patrí medzi najrozšírenejšie nápoje sveta. Pôvod slova však už taký jednoznačný nie je. Jedna z verzií vraví, že pochádza z názvu regiónu Kaffa v Etiópii, v ktorom kávu pestovali. Druhá teória tvrdí, že slovo káva vychádza z arabského „gahwat al-bünn", čo v preklade znamená „víno z bobúľ".

FOTO: Jedinečné fotky: Ako vyzerala Európa v roku 1904?

Skôr ako káva prenikla do Európy, získala ešte jedno pomenovanie v Osmanskej ríši (dnešné Turecko). Tým bolo slovo „kahve", od ktorého sa odvíjali aj ďalšie názvy pre kávu v európskych krajinách. Kofi, kafe, coffee, café, ca phe, qahwa sú všetko obmeny toho istého základu.

Slová, ktoré poznajú všade: Dohovoríte sa nimi kdekoľvek v zahraničí


„Čokoláda"

Čokoláda je ďalšie celosvetové slovo. Má pôvod v jazyku Nahuatlov - xocolatl (horké pitie), pôvodných obyvateľov stredného Mexika, ktorí kakaovník pestovali už pred tritisíc rokmi. V aztéckej kultúre kakaové bôby často konzumovali ako nápoj nazývaný kakaoatat, čo je pravdepodobný pôvod slova „kakao". Následne Španieli vytvorili výraz „čokoláda" a ten prevzali mnohé európske jazyky vrátane angličtiny.

DISKUSIA
16.8. 2019 17:00
Diskusia