Niekedy sú známi obaja, ako napríklad bratia Grimmovci, inokedy sa preslávi iba jeden. Bez súrodenca by sa však nikdy nestal tým, kým je, rovnako ako to bolo napríklad u súrodencov Mozartovcov.

Jacob a Wilhelm Grimmovci
Bratia Grimmovci sa do dejín svetovej literatúry zapísali predovšetkým ako zberatelia a upravovatelia rozprávok, ktoré vychádzajú dodnes pod názvom Rozprávky bratov Grimmovcov. Súrodenci pochádzali z rodiny kazateľov reformovanej cirkvi v meste Hanau a narodili sa v rokoch 1785 a 1786. Okrem rozprávok zostavili aj zbierku nemeckých ság a spoločne sa podieľali na porovnávacom výskume nemeckých a inojazyčných materiálov. Ich rozprávky nezostali bez pozornosti ani v modernej dobe. Nacisti napríklad považovali za jeden zo symbolov nemeckého ľudu rozprávku O červenej čiapočke, lebo v ich zvrátenej interpretácii dievčatko zachránili pred zlým židovským vlkom. V 70. rokoch 20. storočia boli ich rozprávky predmetom pohŕdania a kritiky feministického hnutia za neskrývaný sexistický opis sveta. Napriek nesporným úspechom žili bratia celý život skromne len vďaka dedičstvu po rodičoch a z veľkej časti záviseli na príspevkoch od sponzorov.

Wolfgang a Mária Mozartovci
Wolfganga Amadea Mozarta a jeho neuveriteľné symfónie a skladby pozná asi každý. Málokto však vie, že cestu k úspechu mu vydláždila jeho staršia sestra. Maria Anna (prezývaná Nannerl) sa narodila o päť rokov skôr, v roku 1751. Svojím talentom vynikala do takej miery, že vo svojej dobe bola najlepšou klaviristkou v Európe. Historici vravia, že vo viacerých ohľadoch bola kvalitnejšou hudobníčkou než jej slávnejší brat. Lenže mala smolu, bola ženou. V tých rokoch nebola profesia hudobnej skladateľky pre dievča vhodná, a preto talentovaná Nannerl zostala doma a posielala svoje skladby bratovi. Ten sa neraz o jej tvorbe vyjadroval v superlatívoch a nemohol podľa vlastných slov uveriť, že Nannerl tak skvele komponuje. Hoci niektorí odborníci odmietajú talent Mozartovej sestry, iní zdôrazňujú, že rozhodujúcou mierou ovplyvnila kariéru svojho brata.

Serena a Venus Williamsové
Málokedy nájdete v športe takú úspešnú súrodeneckú dvojicu ako sestry Williamsové. V našich končinách môžeme spomenúť bratov Pospíšilovcov v bicyklebale, na ktorých si spomenú asi už len pamätníci. Serena, 39-násobná grandslamová víťazka, z toho 23-násobná v dvojhre, doteraz zarobila zarobila najviac zo všetkých športovkýň sveta. Okrem toho je majiteľkou zlatej olympijskej medaily v dvojhre a troch zlatých v štvorhre. Znie až neuveriteľne, že jej staršia sestra Venus je tiež majiteľkou 15 grandslamových titulov, z toho siedmych v dvojhre. Spomínané tri olympijské zlaté medaily v štvorhre získali spoločne. Ich vzájomné tenisové súboje patria medzi najsledovanejšie.

William a Caroline Herschelovci
Astronóm Sir William Herschel získal uznanie za to, že v marci 1781 zistil, že Urán je v skutočnosti planéta a nie hviezda, ako si dovtedy mysleli iní astronómovia. Okrem iného zostavil najväčší ďalekohľad na svete so 100 cm zrkadlom. Objavil stovky hmlovín a zistil, že Slnko sa pohybuje smerom k súhvezdiu Herkules. Ako prvý sformuloval metódu na pozorovanie premenných hviezd. Nič z toho by sa mu asi nepodarilo, keby vedľa seba nemal sestru Caroline. Od Williama bola o 12 rokov mladšia a bola rovnako nadšenou astronómkou. Pracovala ako bratova asistentka a poskytovala mu technickú podporu pri stavbe teleskopov. Bola prvou ženou, ktorú neskôr ocenili za objavenie kométy a tiež prvou vedeckou pracovníčkou, ktorá dostávala za svoju prácu plat. Caroline získala zlatú medailu od londýnskej Kráľovskej astronomickej spoločnosti a zlatú medailu za vedu od pruského kráľa Frederika Viliama IV.

Wilburg, Orville a Katharine Wrightovci
Bratia Wrightovci sú všeobecne známi ako projektanti a stavitelia prvého motorového lietadla a prvého riadeného letu so strojom ťažším ako vzduch, ale aj iných priekopníckych vynálezov v letectve. Medzi súrodencami Wrightovcami však zastáva dôležité miesto aj ich sestra Katharine. Aj keď nebola inžinierkou, často si písala s bratmi počas ich skúšok prototypov lietadiel, bola ich emocionálnou podporou a neustále ich povzbudzovala. Katharine tiež pomáhala prevádzkovať cyklistickú spoločnosť bratov, ktorá poskytovala prostriedky na financovanie experimentov s lietadlom. Okrem toho hrala neoddeliteľnú úlohu pri propagovaní úspechov bratov, pretože ich nabádala k predvádzaniu verejných letov. Dokonca sa naučila po francúzsky, aby mohla prezentovať letecké úspechy bratov vo Francúzsku.