MENU
Menu
Moskviče boli úspešné aj v rely.

Techmag Slávna ruská automobilka Moskvič definitívne skrachovala

Moskovská automobilka Moskvič, ktorej autá spolu s "žigulíkmi" a "volgami" neodmysliteľne patrili k ruským cestám v sovietskej ére, definitívne skrachovala.

Zavŕšil sa tak sedem rokov sa vlečúci bankrot. Veritelia podľa dnešného vydania novín Vedomosti získali 18 kopejok za každý rubeľ dlhu.

Podnik dlhoval celkom 29 miliárd rubľov, z toho 23 miliárd ministerstvu financií. Dlh prevažne vznikol úverom 625 miliónov dolárov, ktoré na konci 80. rokov sovietska vláda poskytla na výstavbu novej motorárne. Zariadenie síce bolo zakúpené, ale na montáž chýbali peniaze, a tak sa po rokoch skladovania už k ničomu nehodilo.

Závod vyrábal v tridsiatych rokoch aj autá
Závod vyrábal v tridsiatych rokoch aj autá
Zdroj: acs

Štátne automobilové závody Komunistickej internacionály mládeže najprv vyrábali licenčné modely Ford.

Linky v podniku sa prvýkrát zastavili v polovici 90. rokov. Ale ešte nasledovalo krátke znovuzrodenie, kedy automobilka pod novým vedením plánovala produkciu luxusných áut z dovážaných súčiastok. Vznikli nové typy sedanov pomenovaných po legendárnych ruských vládcoch Jurij Dolgorukij, Knieža Vladimir, Ivan Kalita a dokonca kupé Duet. A hoci časť áut kúpila moskovská radnica a starosta Jurij Lužkov jazdil v "Dolgorukom", dopyt chýbal, pretože Rusi už dávali prednosť autám z dovozu. V roku 2001 zo závodu vyšlo len 810 áut, než sa opäť zastavil; výrobná kapacita pritom mala možnosti o počte 100 000 áut ročne.

Neuspela snaha Moskvy podnik prevziať, ani sa nepodarilo nájsť zahraničného investora. V roku 2006 súd oficiálne vyhlásil bankrot.

Moskvič 412. 1967 — 1975
Moskvič 412. 1967 — 1975
Zdroj: acs

Jeden z najúspešnejších modelov bývalého kimunistického bloku bol aj model Moskvič 412.

Počas konkurzu sa aspoň podarilo predať hlavné aktíva: dva pozemky. Na jednom sa dnes nachádza nový závod Avtoframos, kde sa vyrábajú vozy koncernu Renault, zatiaľ čo projekt výstavby nákupného a podnikateľského centra na druhom pozemku je momentálne zmrazený.

Podľa konkurzného správcu Alexandra Ivanova sa podarilo plne uspokojiť nároky občanov ohľadom náhrad za ujmy na zdraví či nevyplatené výplaty, nároky ostatných veriteľov sa podarilo uspokojiť z 18 percent. Tým sa dlhy považujú za splatené.

Firma bola založená v roku 1930, kedy zahájila produkciu modelu GAZ-A. Výroba slávnych Moskvičov bola spustená v roku 1947.

DISKUSIA
24.9. 2010 20:09
Diskusia