MENU
Menu
zdroj: Public Domain
a

Techmag Skutoční upíri? Ľudia s chuťou na krv a strachom zo slnka skutočne existujú

Myslíte si, že upíri sú len rozprávkové bytosti? Nuž, nie je to celkom tak. Mnohí ľudia totiž oplývajú rovnakými vlastnosťami ako upíri. Dokonca majú chuť na krv.

Strach z cesnaku
O zvláštnych fóbiách sa toho už popísalo veľa. Ak ste to ale nevedeli, existuje aj fóbia z cesnaku - alliumfóbia. Tá dokonca spôsobuje, že človeka striasa už len pri pomyslení na cesnak. Avšak, aj keď ľudia si kedysi medzi sebou hovorili, že upírov cesnak zabíja, opak je pravdou: cesnak považujú tieto krv sajúce bytosti za chutné korenie.

Ostré zuby!
Existuje choroba, pri ktorej človeku abnormálne rastú zuby. V niektorých prípadoch naopak takto postihnutej osobe všetky vypadajú: okrem rezákov, ktoré sa neprestávajú zväčšovať. Už viete, odkiaľ sa vzala legenda o upíroch?

Chuť na krv
Aby mal človek chuť napiť sa krvi, nemusí byť hneď upírom. Stačí, aby mal porfýriu. Táto genetická porucha spôsobuje poruchu tvorby hému v červených krvinkách a zároveň aj núti človeka myslieť si, že symptómy môže zmierniť pitím krvi.

Neschopnosť odolávať slnečnému žiareniu
V extrémne ojedinelých prípadoch sa človek môže narodiť s poruchou zvanou xeroderma pigmentosum. Tá znemožňuje telu opraviť akékoľvek škody, ktoré mu spôsobí ultrafialové svetlo. Takíto ľudia sa spália už pri letmom kontakte so slnečným žiarením a cez deň vôbec nesmú vychádzať z domu.

Strach zo zrkadiel
Ďalšou z radu čudných fóbií je eisoptropfóbia - strach zo zrkadiel. Upíri ich neznášajú, pretože sa vďaka nim dokážu ľahko prezradiť. Tieto mýtické bytosti sa totiž v zrkadlách neodrážajú. Ľudia trpiaci eisoptropfóbiou už len pri letmom pohľade do zrkadle dostávajú záchvaty úzkosti a paniky.

Drevené koly
No a konečne je tu vlastnosť, ktorú s upírmi zdieľame všetci. Je ňou fakt, že by sme sa asi nepotešili, ak by nám niekto srdce prebil dreveným kolom.