MENU
Menu

Techmag Skutoční šialení vedci: Experimentovali na deťoch, ženy chceli páriť so šimpanzmi

Tak ako všetko na svete, aj veda má svoju odvrátenú stranu. Pozitívom je, že každodenne posúva hranice ľudského poznania. Negatívom je, že existujú „vedci", ktorí v mene vedy dokážu urobiť ľuďom zo života peklo.

Skutoční šialení vedci: Experimentovali na deťoch, ženy chceli páriť so šimpanzmi
Deti nútili jesť rádioaktívne obilniny
V 40. rokoch 20. storočia rozbehla spoločnosť Quaker Oats výskum, ktorého cieľom bolo zistiť účinnosť vstrebávania živín z potravy v ľudskom tele. Na experiment si vybrali sto sirôt, z ktorých väčšina mala mentálne postihnutie. Následne ich kŕmili ovsenými vločkami, ktoré obsahovali rádioaktívne látky viazané na vápnik a železo. „Vďaka" tomu dokázali sledovať ako s vločkami putuje žiarenie skrz detské telá a výskumníci mohli potvrdiť svoju teóriu. Keďže experiment ohrozil životy nevinných detí, súd uložil firme pokutu vo výške 1,85 milióna dolárov.

Tajný americký experiment: Na vlastných vojakoch testovali yperit

Potkany s diaľkovým ovládaním
Štátna univerzita v New Yorku sa podieľala na neuveriteľnom výskume - skonštruovala diaľkovo ovládané potkany. Vedci na ich mozgy napojili diaľkové ovládače, ktorými regulovali pohyb zvierat. Pomocou diaľkového ovládania ich dokázali prinútiť bežať, otáčať sa, skákať či cúvať. „Stvoriteľ" tohto pokusu Sanjiv Talwar tvrdil, že takéto potkany by mohli ľudia využívať napríklad pri záchrane obetí zemetrasenia.

Pfizer zabil experimentálnou medicínou až 50 detí
V roku 1996 Pfizer testoval experimentálne antibiotikum Trovan, ktorého nežiadúcim účinkom bolo zlyhanie pečene. Keďže liek nepovolili v USA ani v Európskej únii, firma sa rozhodla testovať ho v Nigérii, kde jeho účinky vyskúšali na 200 nigérijských deťoch počas epidémie meningitídy. Nigérijská vláda popiera, že spoločnosti dala súhlas na uskutočnenie experimentu v krajine, no podľa ich vyšetrovania liek zabil až 50 detí a väčšine spôsobil mentálne a fyzické deformácie. Pfizer obvinenie popiera a vedenie firmy trvá na tom, že deti zomreli na následky meningitídy. Spoločnosť Pfizer sa bez uznania viny alebo zodpovednosti dohodla s Nigériou mimosúdnou cestou na odškodnení vo výške 75 miliónov dolárov.

VIDEO: Človek proti prúdovému motoru: Ako dopadol nechutný experiment?

Sovieti sa pokúsili oplodniť ženy šimpanzmi
Po celý život túžil sovietsky biológ Iľja Ivanov vidieť ako opica oplodní ženu. Keď oznámil svoj plán umelo inseminovať ženu opičími spermiami, sovietska vláda mu ponúkla financie a francúzsky Pasteurov inštitút ponúkol dodávky opíc a žien. Ivanov odletel do Paríža, aby presvedčil ženy na experiment, lenže narazil na odpor. Preto sa rozhodol, že bude predstierať, že je gynekológ a nič netušiace ženy inseminuje opičími spermiami tajne. Lenže Sovieti sa zľakli následkov, preto sa Ivanov rozhodol, že pokus uskutoční doma. Najprv použil ľudské spermie, ale samice šimpanzov neotehotneli. V roku 1929 zorganizoval sériu pokusov, keď sa pokúšal opičie spermie aplikovať dobrovoľníčkam, ale experimenty meškali až nakoniec opičí darca zomrel. K ďalším pokusom sa vedec nedostal, v roku 1930 ho vyhostili do Kazachstanu a o niekoľko rokov zomrel.

Jean-Antoine Nollet a jeho „elektrickí mnísi"
V 18. storočí bol Jean-Antoine Nollet fascinovaný experimentmi Benjamina Franklina s elektrinou, preto sa rozhodol zistiť, akou rýchlosťou elektrina skutočne „cestuje". Nollet postavil rad mníchov dlhý 600 metrov a kázal im držať sa za ruky. Koncový mních chytil elektrické drôty a Nollet „meral" rýchlosť, akou elektrina cestovala cez ľudské telá. Vždy, keď zakričal od bolesti mních stojaci v rade, Nollet si zaznamenal čas. Na konci experimentu prehlásil: „Elektrická energia cestuje veľmi rýchlo."

Ohavné pokusy Jednotky 731: v krutosti sa vyrovnala Mengelemu

Kanadská vláda nepodávala ľuďom žiadne živiny
V roku 1942 kanadská vláda realizovala nebezpečné pokusy s cieľom zistiť, ako sa správa ľudské telo, keď dlhodobo nedostáva vitamíny a iné dôležité živiny. Neetický výskum prebehol na domorodých obyvateľoch komunity v Manitobe. Vedci chceli otestovať, aké dôležité sú vitamíny a živiny pre ľudský život. Pokusným osobám dovolili príjem maximálne 1 500 kalórií denne, ale bez akýchkoľvek zdraviu prospešných potravín. V ďalšom experimente výskumníci nepodávali dva roky mlieko tisíc hladujúcim deťom, aby zistili, ako to ovplyvnilo ich zdravie. Zároveň zakázali subjektom navštíviť zubára, pretože sa obávali, aby zákroky neskreslili ich výsledky. Keď výsledky prenikli na svetlo sveta, verejnosť i ostatní odborníci týchto „vedcov" prudko odsúdili.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain

DISKUSIA
22.11. 2019 15:00
Diskusia