MENU
Menu
Elizabeth Taylor.

Techmag Šialené mutácie génov: Pozrite sa, čo všetko spôsobujú

Každý človek je výsledkom unikátnej genetickej mutácie. Spojenie génov otca a matky niekedy predstavuje famózny výsledok, inokedy sa treba zmieriť s tým, že sa príroda (ne)pekne zahrala. Stačí však malá zmena v ľudskom géne a človek sa stane doslova nadľudským.

Dvojité mihalnice
Na mihalnice je každá žena hrdá a veľa z nich si neváha nalepovať aj umelé. Niektoré ženy sú však sexbomby od prírody, ako Elizabeth Taylor, ktorá mala mihalnice skutočne zdvojené. Jej pohľad bol tak šarmantný, že získala každého chlapa a ženy jej závideli. Svoj zjav získala vďaka mutácii zvanej distichiáza. Vzniká malou anomáliou v géne a vyskytuje sa nielen u ľudí, ale napríklad aj u mačiek a psov.

Absencia bolesti
Predstavte si, že žijete na svete s pocitom, že vás nič nebolí. Môže sa to stať, ak sa trochu inak poskladajú štruktúry. Takých ľudí na svete nie je veľa, ale existujú. Istá žena v Škótku napríklad žila až 60 rokov bez bolesti, kým si uvedomila, že to nie je celkom normálne, aby necítila nič pri zlomenine ruky. Lekári spravili testy a zistili, že jej chýba gén, ktorý vytvára špecifický proteín umožňujúci prenos bolesti. Život je to krásny, no značne nebezpečný, keďže bolesť je prvým signálom, že niečo nie je s telom v poriadku. V prípade takejto genetickej mutácie má však telo takýto alarm vyradený z prevádzky.

Alkoholizmus
Často sa stáva, že ak sa v rodine vyskytne závislosť, prenesie sa aj do ďalších pokolení. Napríklad veda potvrdzuje, že alkoholizmus môže byť do istej miery dedičný. Zdá sa, že aj tu vstupuje do hry genetika. DNA epigenetika naznačuje, že alkohol môže meniť štruktúru génov a tie sa prenesú na potomkov. Dôjde tak k narušeniu obvodov v amygdale a ďalších oblastiach mozgu, ktoré sú zodpovedné za toleranciu k závislosti. Z toho vyplýva, že ak je rodič alkoholik a dôjde k epigenetickým zmenám v génovej štruktúre, je možné, že sa tieto epigenetické zmeny prenesú aj na ich potomstvo. V dôsledku toho môžu byť deti závislých náchylné na závislosť svojich rodičov.

Geneticky podmienená nevera
Ak podvediete partnerku, aj druhú, tretiu a pochopíte, že si nemôžete pomôcť, možno je v tom genetika. Konkrétne jedna štúdia zistila, že mutácie v géne vazopresínového receptora AVPR1A sa zdajú byť prepojení s neverou. Vazopresín je hormón, ktorý hrá dôležitú úlohu v túžbe po sexuálnom spojení.  Mutácie v tomto géne môžu ovplyvniť to, ako človek na tento hormón zareaguje, aj ako sa emocionálne spája so svojimi partnermi Nuž a niekto je tak citlivý, že vďaka mutácii len preje okolo žena s peknými nohami a on si nemôže pomôcť, či je slobodný, alebo zadaný. A pozor, ukazuj sa, že túto genetickú mutáciu je možné preniesť aj na potomka. Bol vás otec sukničkár? Je to skrátka jeho vina, že vernosť nie je vašou silnou stránkou. Neverník je vlastne neviniatko. Môžu za to gény, ktoré podedil.